Samply minulého týdne: Jules Verne, RPG a Deadmau5

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi šestnáctým a dvaadvacátým červencem 2012.

Pořadatelé festivalu Benátská noc, který má na svém profilu na Facebooku mimo jiné následující odpovědi na často pokládané dotazy: „Dan Nekonecny nevystoupi“, „U vstupenek na jmeno se jmena kontrolovat NEBUDOU“, „Dan Landa SKUTECNE VYSTOUPI“ a „V TOI TOI kempu bude take mista dost“, začali na témže místě posílat fanoušky „do hajzlu“ a častovat je dalšími, daleko silnějšími výrazy. Je možné, že vzhledem k povaze festivalu jde o pokus o viral marketing. Vedle skutečnosti, že opakování narozeninového koncertu Karla Gotta na České televizi sledoval téměř milion dospělých lidí, vypadá skutek Edieho Van Halena, který věnoval nadaci Mr. Holland's Opus Foundation podporující hudební výchovu a tvorbu na školách sedmdesát pět kytar, trochu donkichotsky. Na koncertě Biohazard v Košicích ztratil po nepovedeném skoku z pódia jeden z fanoušků vědomí, žádná vážná zranění však neutrpěl. Hackerská skupina Anonymous napadla emailové servery společností Shell, BP Global, Exxon Mobil, Gazprom a Rosneft, které těží ropu a plyn v Arktidě. Badatelé ve Florencii objevili kostru možná patřící Lise z Da Vinciho obrazu. Bubeník John Bengtsson ze Sonic Syndicate má novorozenou dceru, zatímco jednočlenný projekt Autumns Eyes inspirovaný hororovými filmy chystá natáčení klipu „Haunting Your Daughter“. David Černý připravil originální dílo pro olympijské hry v Londýně, které bude stát před českou olympijskou vesničkou v Islingtonu (YouTube).

Zato Chemical Brothers složili skladbu „Theme for Velodrome“, u níž už z názvu vyplývá, komu bude věnována. Krajně pravicová francouzská politička Marie Le Pen chce zažalovat Madonnu za to, že byla během jejího koncertu vyobrazena v projekci s hákovým křížem na čele (I.). Těžko říct, jestli to viděli v Polsku, nicméně ve velkém se tam podepisuje petice proti vystoupení Madonny ve Varšavě v první srpnový den, tedy výročí povstání proti nacistům. Khors vydají „Wisdom of Centuries“ u Candlelights Records. České centrum v Haagu chystá výstavu zaměřenou na české, slovenské a polské queer umění. Lady Gaga má vlastní parfém (II.). Oderus Urungus z GWAR se chystá zplodit stolní RPG „Towers Two“. Britské nakladatelství Total-E-Bound začne vydávat klasické romány doplněné o „vynechané“ erotické pasáže. Půjde například o knihy Jane Austenové, Julese Vernea nebo A. C. Doyla. Ruský barytonista Jevgenij Nikitin si nezazpívá v Bayreuthu, protože má na prsou svastiku. Deadmau5 zremixoval skladbu „Survivalism“ od Nine Inch Nails, jejích lídr mimochodem chystá soundtrack ke „Call of Duty: Black Ops II“. (III.). Farář Daniel Kvasnička se zastal ruské kapely Pussy Riot, která stráví ještě minimálně půl roku ve vězení za „pobuřující“ vystoupení v kostele. Keith Richards se přiznal, že zapomíná některé skladby, zatímco George Michael prozradil, že začal po probuzení z komatu mluvit s akcentem jihozápadní Anglie, byť je ze severního Londýna.