Samply minulého týdne: jídlo, technologie, pověry a sci-fi

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.
Co nás zaujalo ve dnech od 13. do 19. března 2017.

Autonomní centrum Klinika na skutečnost, že ho nový vlastník budovy plicní kliniky, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), odstřihl od pitné vody, reagovalo výzvou k fotbalovému utkání. Jeho vítězi by prý stavba připadla. SŽDC na tuto hru nepřistoupila, stejně jako se nové drakonické směrnici EU omezující držení střelných zbraní vzepřeli jejich majitelé, zejména z řad myslivců. V neprospěch CEO Tomáše Čupra se vyvinul spor Prohnilých proti prohnilým, tedy Policie ČR a eshopu rohlik.cz. Zátah cizinecké policie ve firemním velkoskladu se ukázal jako odůvodněný, čtyřiasedmdesát agenturních zaměstnanců bylo vyhoštěno.

To u McDonald's se slavilo uplynuvší čtvrtstoletí od otevření první, tehdy ještě československé pobočky. Podstatně skromnější jídelna Kuchařek bez domova, na jejíž výzdobě z recyklovaných materiálů se podílel také kulisák Brutal Assaultu Aleš Černý, se sice na pražském Smíchově otevřela až ve středu 22. března, ale už v pátek 17. března byla zkušebně uvedena do provozu. Pozvání na letošní Febiofest přijali režisér a absolvent pražské FAMU Emir Kusturica a spisovatel Patrick Neff. Vylepšená Nokia 3310 byla znovu uvedena na trh a zájem o levný, jednoduchý a odolný mobil byl obrovský. Jeho výrobci, jehož největší příjmy plynou z prodeje daleko poruchovějších chytrých telefonů, přidělal mnoho vrásek. Zájmu veřejnosti se v kalifornské poušti naopak cíleně vyhýbal asociálně naprogramovaný Shybot italské umělkyně Normy Jeane. Pozorovat ho bylo možné pouze z dronu, a to jen do určité výškové hladiny.

Když výšku ztratil internetový balon společnosti Google, zajišťující bezdrátové připojení, nevyplašilo to žádného robota, ale obyvatele Kolumbijské provincie Talima, kteří jej pokládali za UFO. Na duchy začal věřit brazilský prezident Michel Temer. Kvůli nim se dokonce s rodinou přestěhoval z prezidentského do viceprezidentského paláce. Nepomohl ani odborně provedený exorcismus. Duchovně naladěn byl i novozélandský parlament, když po 140 letech vyhověl Maorům a přiznal jejich posvátné řece Whanganui status živé osoby. Nadějně to vypadá též se skoro dvacet let roztočeným filmem Muž, který zabil Dona Quijota. Terry Gilliam obnovil práce na nedokončeném díle, jehož jediným výstupem byl zatím jen „katastrofický“ dokument Ztracen v La Mancha. Podivně se chovali i jinak samotářští kytovci. Při pobřeží Jižní Afriky se shlukovali do velkých, dvaceti až dvousethlavých hejn. Vtipkovalo se, že poslední, co od nich před odletem do vesmíru uslyšíme, bude:

„Sbohem a díky za ryby.“
(Stopařův průvodce po galaxii)

Planetu by jistě neopustili bezdůvodně. Mohly je vyplašit Spojenými státy odtajněné záznamy jaderných zkoušek, děti, které v jihlavské zoo napadly dva plameňáky, nebo také prezident-klaun Trump, kolem něhož bylo rušno i tento týden, přestože ho rapper Snoop Dogg ve svém novém klipu symbolicky popravil. To nizozemského pravicového extremistu Geerta Wilderse nikdo popravovat nemusel, a to ani v přeneseném slova smyslu. Ve volbách se odpálil sám.

Hodně bylo slyšet také o kampani na seriál Muž z vysokého zámku na motivy knihy Philipa K. Dicka. Klamné rozhlasové vysílání hnutí odporu proti Spojeným státům nacistickým pochopili Trumpovi přívrženci jako útočnou kampaň. Podobnost s pozdvižením způsobeným rozhlasovým zpracováním jiné klasiky sci-fi, Války světů H. G. Wellse, je jistě čistě náhodná. Leckdo se rozpomněl také na Návrat do budoucnosti, a to nejen proto, že Trump Robertu Zemeckisovi posloužil jako předobraz Biffa Tannena. Zemřel praotec rock'n'rollu Chuck Berry, který se podle filmové fabule ve svých začátcích inspiroval bluesem v B Dur Martyho McFlye. Na létající skateboardy ale stále čekáme marně. Francouzské úřady je jejich vynálezci Frankymu Zapatovi odmítají povolit s poukazem na letovou bezpečnost.