Samply minulého týdne: Iron Maiden, revoluce recenzí a loga

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 31. srpna do 6. září 2015.

Zemřel nejmenší člověk na světě, bylo mu 54,6 centimetrů. Za padoucha do nového filmu s Jasonem Bournem byl vybrán Vincent Cassel. 493 filmových kritiků sdružených ve federaci FIPRESCI rozhodlo, že nejlepším filmem uplynulých dvanácti měsíců byl „Šílený Max: Zběsilá cesta" George Millera. Vyšlo nové číslo fanzinu Revenge of the Nerds (I.) a ostravský klub Plan B spustil nové webové stránky. Síť obchodních domů Tesco začala v Británii znovu prodávat vinyly, konkrétně jen ty s aktuální deskou Iron Maiden.

TWEET TÝDNE

Stephen O'Malley vyrazil do Benátek na premiéru filmu „Childhood of a Leader“ s hudbou Scotta Walkera

V Turecku zatkli novináře portálu Vice a obvinili je z toho, že spolupracovali s teroristickou organizací. Autorem nového Xplaymixu byl DJ Schwa. Jan Hřebejk dotočil v Bratislavě „Učitelku“. Dva členové Swans se na nové promo fotce podezřele usmívali, možná tomu, že Michael Gira se v rámci sbírky na nahrávání nové desky nabídl, že za pět set dolarů vlastnoručně nakreslí váš portrét. Měsíc před vydáním alba zveřejnili Mercury Rev videoklip ke skladbě „Are You Ready?“ (YouTube).

Brixtonská libra, alternativní platidlo, na jedné z jehož bankovek je David Bowie, inspirovala další lokální měny a znervóznila britskou Centrální banku – a poněkud zneklidňující byl i polštář s Bowieho tváří (II.). Redaktoři časopisu Rock & All se rozhodli být vtipní, pojistili se ale připomenutím, že recenze jsou subjektivní, ty negativní prý zvlášť. Česká fotbalová reprezentace postoupila na evropský šampionát. V Linci proběhla přehlídka Prix Ars Electronica. Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se přiznal, že měl orální sex, Black Sabbath ohlásili opravdu poslední turné a metalové trůny se třásly. Na Nákladovém nádraží Žižkov proběhl třetí pražský Cassette Store Day.

CITÁT TÝDNE
„Je potřeba dělat ze čtenářů pitomce a vychvalovat do nebe nepovedené nahrávky? Nedalo by se to vymyslet nějak jinak – např. že by redaktoři dané nahrávky nehodnotili, ale jen popisovali, co na nich můžeme slyšet?“
čtenář Ondřej v novém vydání časopisu Spark navrhuje revoluci v recenzovaní desek

Google zušlechtil své logo (III.) a totéž budou muset udělat organizátoři tokijské olympiády – jejich designér totiž údajně kopíroval cizí nápady a výbor her se rozhodl, že s touhle pověstí nelze pokračovat. O případných souvisejících sebevraždách budeme informovat. Na petrohradské konzervatoři našli notový zápis kompozice Igora Stravinského, která byla více než sto let považována za ztracenou. „Je třeba s nimi počítat v systému decentralizované civilní obrany,“ napsal Václav Cílek a v prodejnách Kaufland zlevnili Myslivce. Max Richter se se čtenáři deníku Guardian podělil o to, kterou hudbu má rád – vedle Davida Langa najdeme třeba Grouper. Fennesz a King Midas Sound sdíleli videoklip k hudbě z jejich nadcházející desky (YouTube). Samply jedou do hor, pročež se na pár týdnů odmlčí.