Samply minulého týdne: IDDQD, Mace Windu a Fiona Apple

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třetím a devátým prosincem 2012.

Je živo na poli filmové popkultury: spekuluje se o jménu záporáka v novém „Star Treku“. Může to být Khan, John Harisson nebo taky někdo úplně jiný. Vyloučené také není, že se objeví postava Carol Marcus (I.). A další strhující novinka - Samuel L. Jackson se chce vrátit coby Mace Windu v nových dílech Star Wars – prý klidně jako jednoruký Jedi, o němž se všichni mylně domnívali, že je mrtvý, nebo jako duch. M. Night Shyamalan připravuje na příští rok sci-fi „After Earth“ o otci a synovi, kteří ztroskotají na Zemi tisíc let poté, co z ní zmizeli lidé. Ian McKellen propůjčí hlas Sněžnému muži v seriálu „Doctor Who“. A děly se i jiné věci – v „Simpsonech“ se objevili Daft Punk, Nelsona Mandelu trápí plicní infekce, Demi Moore dostala kopačky od přítele, protože je náladová, KISS budou mít vlastní omáčku, Emile Hirsch byl nachytán močící na kaktus a Václav Klaus se vyjádřil o knize Petra Hájka „Smrt v sametu“ jako o téměř povinné četbě. A pořád nekončíme: Beyonce vyfasovala jedenatřicet milionů dolarů za to, že bude hrát v reklamě na Pepsi, a že se objeví na limitované edici lahví. Varg Vikernes se zase objeví ve filmu, velmi pravděpodobně ale nevyfasuje nic. Snímek nese jméno „ForeBears“ (YouTube).

Francouzi Smohalla mají nové skladby , album chystají i blackindustrialisté Spektr. Potěšte se „Cestami vod odpadních“ Českého rozhlasu, v nichž vystupuje i Lord Morbivod. Camille Paglia, feministická spisovatelka, se hanlivě vyjádřila o Kate Perry a Taylor Swift. Prý zabíjí feminismus a vrací nás zpět do padesátých let. V Itálii mají starosti - milánská La Scala zahajuje sezónu Wagnerovým „Lohengrinem“, za což si vysloužila kritiku – něco italského by dle kritiků bylo vhodnější. Magazín Time zveřejnil žebříček pěti nejlepších alb roku. Na prvním místě je Fiona Apple. Společnost Sony přestane během roku 2013 vyrábět walkmany (II.), oblibu kazet to ale ohrozí jen těžko, dávno jsou v síni nesmrtelných. Stejně jako počítačová hra „Doom“ (III.) stará akorát devatenáct let, která se stále hraje, nebo jako Hugh Hefner, starý osmdesát šest let, který stále žije, a co víc, plánuje další svatbu.