Samply minulého týdne: Iain Banks, povodně a David Lynch

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 3. a 6. červnem 2013.

Román „The Quarry“ nakonec Iainu Banksovi (I.) vyjde opravdu posmrtně – skotský spisovatel jen pár měsíců poté, co ho dopsal, a co mu byla diagnostikována rakovina v pokročilém stádiu, ve věku 59 let zemřel. Režisér „Smrtonosné pasti“ a „Posledního akčního hrdiny“ John McTiernan je vězněm číslo 43029-11, když nastoupil roční výkon trestu, který má co do činění s propadákem „Rollerball“. V prostorách Nákladového nádraží Žižkov začalo šesté pražské Biennale. Michael Gira oznámil, že Swans mají v plánu několik krátkých turné, jaká vlévají nápady do nových skladeb, které pak vyjdou na nové desce. Ta bude následovat rovněž chystané živé album, které některé z novinek zachytí ve stádiu zrodu. Detroitský rodák Jack White zaplatil za tamní Zednářský chrám dlužné daně ve výši 142 tisíc dolarů, zachránil tak kulturní stánek před zavřením a vysloužil si, že nyní ponese jeho jméno. John Galliano dal časopisu Vanity Fair svůj údajně první střízlivý rozhovor od vyhazovu od Diora, který přišel po návrhářově opilém antisemitském výstupu. O třech z těchto slov ví své i český ministr financí. To bodrý prezident republiky apeloval na vládu, aby „v co nejkratší době nalezla řešení“ povodní a poté – v době, kdy už živelná katastrofa zavinila několik úmrtí – popřál občanům, nikoliv však novinářům, aby se neutopili. Povodeň zasáhla i sklady Nomads of Prague (II.).

CITÁT TÝDNE
„Sám jsem nejednou psal o tom, že nikdy nevadilo ani oněm mravopočestným trenérům Ivanu Haškovi a na klíček rozesmátému Vladimíru Šmicrovi, že dřepí na společné lavičce reprezentace s jedním z dalších nejhnusnějších estébáků, tzv. technickým vedoucím nároďáku, Jaroslavem Dudlem. Zítra tuto kágébáckou plešatou kreaturu, vychovanou v brežněvovských školách, poznáte i podle toho, jak i při naší hymně bude, jako vždy, stopro žvejkat.“
Jan Rejžek, Aktuálně.cz

Klasik hollywoodské parodie Mel Brooks převzal z rukou Martina Scorseseho cenu Amerického filmového institutu za celoživotní dílo (III.), které tvoří mimo jiné snímek „Mlčení šunek“. Ve skladbě kytaristy Briana Maye „Badger Swagger“, která je protestsongem bojujícím s vybíjením jezevců způsobujících tuberkulózu skotu, hostují Slash, Shara Nelson z Massive Attack a Sir David Attenborough. MFF Karlovy Vary oznámil, že v hlavní soutěži uvede nové filmy dvou dřívějších vítězů, jakož i uhrančivý psychedelický úlet „Pole v Anglii“ od jednoho z největších britských filmařských talentů Bena Wheatleyho. Chelsea Wolfe ohlásila na září nové album „Pain Is Beauty“, zatímco Beck zveřejnil novou pulzující skladbu „Defriended“ (YouTube).

Sportovní novinář Luděk Mádl načasoval vydání knihy „Kmotr Fotbal“ těsně před sjezd Fotbalové asociace, která tak už nemusí tajit, že má ve svém vedení bývalého estébáka, bez jehož hlasů zase nemůže fungovat pan předseda. Červenat by se ale někdo mohl. Dvanáct nových skladeb a cover Dylanovy „The Ballad of Hollis Brown“ bude obsahovat ohlášená druhá deska filmového režiséra Davida Lynche „The Big Dream“ (IV.). Vyjde po létě. Lidé sdružení okolo vlivného hudebního serveru Pitchfork ohlásili svůj záměr spustit filmu věnovanou stránku a nazvali ji The Dissolve. „Príjmite Krista alebo odíďte i so svojou nenávisťou voči Bohu a so svojím pohŕdaním voči všetkému svätému!“ píše se v petici proti vystoupení Iron Maiden u našich východních sousedů. Celou nulu podpisů pak za tři dny od uveřejnění zaznamenala nová petice za skate park v Benešově u Prahy. Která je smysluplnější? To iniciátorům sbírky na sochu Nikoly Tesly se na Kickstarteru podařilo nasbírat dostatek prostředků a první socha, která bude zároveň wi-fi hotspotem, vznikne v Silicon Valley. Na kvalifikační utkání české fotbalové reprezentace proti Itálii přišlo v Praze 18 235 diváků, na benefiční utkání Marka Jankulovského v Ostravě den poté diváků 19 600. Ve věku 53 let zemřel za mřížemi proslulý sériový vrah Richard Ramirez, který byl usvědčen ze třinácti mordů a zatýkajícího policistu v roce 1985 přivítal slovy „Díkybohu jste tady!“. V brněnském Tyršově sadě mohou návštěvníci krmit prasátka.