Samply minulého týdne: Hra o trůny, Hikari Sulu a Kindle

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi dvacátým prvním a dvacátým sedmým lednem.

Je to špatné s penězi – desítky šéfredaktorů českých kulturních periodik poslali otevřený dopis ministryni Aleně Hanákové kvůli snížení podpory živé kultury. Zemřel grafik Oldřich Kulhánek, autor podoby současných bankovek (I.) a Mary O’Connor, sekretářka Hugha Hefnera. Podle už potvrzených zpráv bude sedmé „Hvězdné války“ točit J. J. Abrams. Biolog z jedné americké univerzity objevil nové druhy pavouků a jednoho z nich, který žije v Joshua Tree Parku, pojmenoval podle Bona – Aptostichus Bonoi. Proč se nepotěšit pár záběry z pohybových zkoušek filmu „Mama“. Po pěti letech, co Amazon uvedl na trh Kindle, začal klesat prodej čteček. K vidění je krátký film o Jacobu Bannonovi z Converge (YouTube).

William Shatner alias kapitán Kirk se sice vždy odvážně pouštěl tam, kam se dosud nikdo nevydal, akorát na svatbu George Takeiho alias kormidelníka Hikariho Sulu (II.) se nedostal, protože dle vlastních slov neobdržel pozvánku. V roce 2008 kolem toho byl slušný poprask, Takei ale teď v televizním rozhovoru popřel, že by jej nepozval. Herec Wilko Johnson, ztvárňující v seriálu „Hra o trůny“ královského popravčího Sera Ilyna Payna, prohlásil, že konečné stadium rakoviny slinivky, které mu bylo diagnostikováno, mu dodalo novou chuť do života. Zlí jazykové tvrdí, že v roli exceluje právě díky rakovině. A když jsme u „Hry o trůny“, venku jsou promo fotky třetí série (III.). Paul McCartney prohlásil, že když vyrůstal, myslel si, že vegetariáni jsou měkoty. V srpnu vystoupí v Praze System of a Down. Citrony jedou. Ten metalový na turné a ten Zlatý ke Klausovi, který jej coby anticenu obdržel na „nepodporu kinematografie“. Na světě trpí hladem osm set sedmdesát milionů lidí, Organizace spojených národů proto spustila masivní kampaň proti plýtvání jídlem, kterého se ročně zbytečně vyhodí tři sta milionů tun. Mladá Fronta nabídla k předplatnému vysavač.