Samply minulého týdne: Hra o trůny, demonstrace a zákazy

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 14. do 20. března 2016.

Ve společenském ovzduší, v němž není zcela jasné, co je ještě vážně míněný blábol a co už jeho parodie, se 12. března na demonstraci Feministické společnosti objevil transparent: „Mrtvej šovinista, dobrej šovinista.“ Ani dodatečně zveřejněné stanovisko, ve kterém bylo výslovně řečeno, že jde o nadsázku, ale 16. března nezabránilo rektorátu Univerzity Karlovy snížit se naroveň diskutéra z Novinek a hrozit svému vlastnímu studentskému spolku žalobou. Prý proto, že studenti v očích (čím dál méně snášenlivé) veřejnosti svoji živnou matku potupili. Nejsme si jistí, ale neměla by se společenská angažovanost u studentů spíš podporovat?

Nominální zástupce tuzemské intelektuální špičky v převládajícím a patřičně zatuchlém společenském diskurzu lakýrky jen smočil. Jožin z bažin skrývající se pod jménem Tomio Okamura se naopak neúspěšně pokusil svou pověst ignoranta vylepšit. Převzal záštitu nad seminářem Institutu slovanských strategických studií a studentského spolku Artěk (odkaz na proslulý pionýrský tábor na Krymu není náhodný) s názvem „Mýty o Rusku“, který si za jeden ze svých cílů vytkl odpovědět na otázku: „Jak to, že válka v Sýrii skončila až po ruské intervenci?“ V této souvislosti nás napadá, jestli se ruští odborníci neunáhlili podobně jako roku 2003 George Bush ml. ve svém projevu na palubě letadlové lodi Abraham Lincoln (I.). Mimo to Okamura přijal pozvání Jiřího Krampola do nejmenovaného televizního kanálu v majetku čínské kontrarozvědky, aby pro velký úspěch s Alešem Brichtou zopakovali památné vystoupení v „Máte slovo“.

Zcela jiným a méně vtipným způsobem do kultury fušoval také impresário banskobystrického fašismu Marián Kotleba. V půlce premiéry ochotnického představení „Kováři“ tuto hru zakázal. Podle jeho slov zhanobila slovenský národ. Nejen pro jeho informaci podotýkáme, že když se v Belgii roku 1830 nedohrála opera Daniela Aubera „Němá z Portici“, skončilo to pádem neoblíbeného panovníka a nastolením republiky.

Stojaté vody vypuštěného českého rybníčku vířil krom nacionalismu a migrace ještě jiný fenomén, „Hra o trůny“. Ukázalo se, že tvůrci seriálu, za jehož celosvětovým úspěchem stojí opakované zahrávání si s city fanoušků, u části českého obecenstva nepochodil s výzvou k solidaritě s oběťmi syrské války. Od ohlášeného bojkotu seriálu bychom si ale slibovali tolik co od odpírání kebabů. Jak by v druhém dílu jiné slavné fantasy ságy, „Denní hlídce“ Sergeje Lukjaněnka, řekl Igorovi jeho šéf Geser: „To jsi celý ty. Jsi světlý a piješ tmavé pivo.“

Oddechu si nedopřáli ani virtuální gerojové a ta s kosou už vůbec. V požehnaném věku nás totiž navždy opustili jak matematik a ekonom Lloyd Shapley (*1923), odborník na teorii her, a tvůrce démantů i perliček československé Nové vlny, režisér Jan Němec (*1936), tak zcela nečekaně a tragicky Eric Medalle (*1974), stvořitel zhouby rodinných rozpočtů z přelomu tisíciletí známé jako „Pokémoni“ (II.). Došlo i na slova hiphopových Pio Squad. Punk is dead. Umřel v den nedožitých 40. narozenin ve chvíli, kdy mu žehnala Alžběta II.. Bůh ochraňuj královnu (III.). Abychom více nezhoršovali utrpení blízkých a příznivců, nekrology výše zmíněných z laptopu Jana Rejžka jsme raději nedohledávali.

Minulý týden ale vedle nepříjemných překvapení přinesl také několik dobrých zpráv. Zlu zlem se rozhodli čelit pořadatelé dobročinného koncertu Metal for Hope. Nezáměrným propagátorem rozporuplného architektonického dědictví se stal slovenský fotograf a skater Peter Mercell, když se rozhodl svá videa natočil na několika monumentech z dob sovětského bloku. Dokument se setkal s natolik vstřícným ohlasem, že už se o něm nemluví jako o skateovém videu. Ožilo košické kino Úsmev a zajímavými výsledky by se mohla pochlubit také spolupráce umělců a vědců v ženevském CERNu. Blížily se Velikonoce – Samply se vrátí až po nich.