Samply minulého týdne: homosexuálové, zlata a Storm of Light

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 12. a 18. srpnem 2013.

Uplynulo pětaosmdesát let od úmrtí skladatele Leoše Janáčka. Ufomammut vyrazí na turné a poté se stáhnou a začnou pracovat na novém albu. ČT art uvede v prvních dnech vysílání film „Samotáři“, artisty Cirque du Soleil a záznam koncertu Nightwork, po němž můžete svobodně přepnout na TV Šlágr. V Ostravě koncertoval Philip Glass, o hlavní přestávce se servírovaly klobása a guláš. Film „Kameňák“, jehož tvůrci nepochopili mimo jiné to, co takový kameňák je, bude mít čtvrté pokračování. Jan Hřebejk natáčí seriál pro HBO. Norský bulvár Verdens Gang ohodnotil novou desku Ulver „Messe I.X–VI.X“ plným počtem bodů. Zuzana Hejnová se stala mistryní světa v běhu na 400 metrů překážek, zaběhla český rekord 52,83 sekundy. Zlato bral i oštěpař Veselý.

CITÁT TÝDNE
„Když se politici ODS chlubili v rámci předvolební kampaně, že hrají v rockových kapelách, a festivaly jako zlínský Masters of Rock podporovaly pravicové radnice, začalo být jasno, že rock u nás byl v podstatě kooptován do oficiálních struktur. Tím se definitivně vymazal jeho potenciál generační vzpoury.“
Karel Veselý v diskuzi přílohy Lidových novin Orientace na téma rock v roce 2013

Baník Ostrava prohrál potřetí za sebou poměrem 0:4. Též londýnský Arsenal zavdal dostatek záminek k posměchu – ani ne tak prohrou v úvodním kole, jako katastrofální přestupovou politikou před právě započatou sezónou. Marianne Faithfullová si na dovolené pochroumala záda. „Mám strach, aby Petr Jiráček nebyl v Maďarsku zatčen za hrubé porušení fyzikálních zákonů,“ napsal na Twitter komentátor Jaromír Bosák poté, co zmíněný fotbalista nenavýšil z dvou metrů skóre české reprezentace na 2:0 a národní tým následně dostal vyrovnávací gól. Dale Cooper Quartet & the Dictaphones vydají na konci září nové album, na němž bude hostovat éterická Birds of Passage (I.). Návrat „Želvích ninjů“ na filmová plátna se odkládá o dva měsíce. Komu to dělá vrásky, ať se přizná v diskuzi. Insania zveřejnila sestřih s výročního koncertu, jímž v brněnské Flédě oslavila pětadvacet let na scéně (YouTube).

Spike Lee vybral na Kickstarteru finance na svůj nový film, pokud jste přispěli více tři tisíce dolarů, půjdete se slavným režisérem do střižny (II.). Wim Wenders začal natáčet svůj nový 3D film „Every Thing Will Be Fine“. Johna Cleese si londýnský taxikář spletl s Georgem Clooneym. V exilu žijící íránský režisér Mohsen Makhmalbaf natočí svůj první anglicky mluvený film. Filmový festival v Locarnu vyhrál Albert Serra, cenu za režii získal Korejec Hong Sang-soo. Neznámý vandal poškodil instalaci návrhů na česko-romskou vlajku v pražské venkovní galerii Artwall. Heiden oznámili, že jejich nová deska vyjde u Epidemie snad ještě letos. Cult of Luna v září vydají EP „Vertikal II“, které bude mimo jiné obsahovat remix od Justina Broadricka. Geezer Butler naznačil, že letošní turné Black Sabbath bude dost možná i jejich poslední. Prince vydal novou skladbu „Groovy Potential“. Nejen grafický vkus (III.), ale i prozřetelnost prokázali pořadatelé v Golčově Jeníkově, když v sobotu nechali Aleši Brichtovi a Walda Gangu předskakovat kapelu Soustrast. Zemřel zakládající člen Blue Öyster Cult, kytarista a klávesista Allen Lanier. A Storm of Light zveřejnili coby předzvěst nové desky skladbu „Disintegrate“. Blake Mills hrál a Fiona Apple zpívala v obýváku (Vimeo).

New Model Army přijdou do Prahy s novou deskou, na které bude i skladba „March in September“. Ministrovi kultury blahopřáli k šedesátinám Vendula Svobodová, Ondřej Hejma a František Janeček, hrál Olympic. To olympionici, kteří si v Soči připnou třeba vlaječku na podporu práv homosexuálů, budou čelit nejen postihu ruského „práva“, ale i sankcím Olympijského výboru. V Praze proběhla Prague Pride a v berlínském Berghainu i jinde se konaly kulturní akce na protest proti ruskému antihomosexuálnímu zákonu. Zemřela Haji (IV.), ikonická herečka filmů Russe Meyera včetně slavného „Faster Pussycat! Kill! Kill!“. Bylo jí sedmašedesát. Sestavte si v šesti krocích hipsterské logo. Vchod do brněnského klubu Boro byl pozlacen.