Samply minulého týdne: Higgs, Váňův pád a Ležíš na minci

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 7. a 13. říjnem 2013.

V Praze proběhl Designblok, koncertovali Russian Circles či New Model Army a konaly se projekce v chátrajících domech, jejichž majitele nemůže nikdo donutit, aby se o ně starali. Ceny České filmové a televizní akademie, nedávno ještě známé jako Český lev, budou uděleny v Rudolfinu a uvádět je bude Marek Eben. Vdova po herci Jiřím Kodetovi nesouhlasila s volební kampaní Petra Gazdíka, který používal repliku jejího muže z filmu „Pelíšky“. Michel Hazanavicius podle všeho natáčí remake slavného filmu Freda Zinnemanna „Poznamenaní“, v našich končinách oblíbeného pro oscarové angažmá herce Ivana Jandla. Strahovský klub 007 začal prodávat vlastní tematická trička (I.). František Straka dotrénoval v Příbrami, ale do konce sezóny se zajisté objeví v jiném klubu zralém na spadnutí.

CITÁT TÝDNE
„Vatikán stáhl z prodeje šest tisíc nových kopií medaile papeže Františka. Ve jméně Ježíše Krista, které je součástí nápisu na okraji mince, byla totiž chyba. Namísto Jesus tam stálo Lesus. Ježíš by se tak v češtině jmenoval Ležíš.“
iDnes.cz

Na Facebooku žije více lidí než v USA, nejlidnatější je stále Čína. Primátor Roman Onderka přivítal hosty strojírenského veletrhu v „nejkrásnějším městě Evropy“ a myslel tím Brno. Hentai Corporation natočili klip plný bobřích hlav a ptáků a pak se v tiskové zprávě pohoršovali, že v době, kdy Arnie kosí lidi kadencí pětadvacet za minutu, to správce YouTube donutilo video stáhnout. Pokud jste s nimi na stejné vlně, můžete jim přispět na dovolenou. Tradiční hudební časopis NME změnil design i obsah a na obálce tak nemohl být nikdo jiný než David Bowie (II.). James Murphy remixoval Davida Bowieho. San Jose Sharks potupili New York Rangers a prsty, konkrétně čtyři, v tom měl Tomáš Hertl. Quentin Tarantino zveřejnil desítku svých dosud nejoblíbenějších filmů roku, podívejte se na trailer prvního z nich (YouTube).

Zemřel francouzský filmový a divadelní režisér Patrice Chéreau. Do boje o Oscary jde nakonec za Českou republiku film Jiřího Trošky „Donšajni“. Americký label Relapse nabízí ke stažení bezplatný sampler své hudby. A něco podobného nabízí Rocket Recordings, domovský label nejen našich oblíbených Gnod. Brněnské knihkupectví Barvič a Novotný získal řetězec Kanzelsberger – název tradičního obchodu se ale měnit nebude. Ihsahn zveřejnil novou skladbu „NaCl“. Bubeník Hannes Grossmann (Obscura, Blotted Science) sbírá finance na sólový debut. Nobelův výbor poslal email Peteru Higgsovi, psalo se v něm, že se spolu s kolegou Francoisem Englertem stali držiteli Nobelovy ceny za fyziku. Higgsův boson byl pojmenován již v roce 1964, jeho existence byla ale potvrzena až loni. Lady Gaga se pro obálku své nové desky spojila s umělcem Jeffem Koonsem (III.). Annie Lennox oživila debatu, zda by videoklipy neměly získávat podobné certifikáty přístupnosti jako filmy.

Zuzana Hejnová byla zvolena nejlepší atletkou Evropy. Ve věku čtyřiadevadesáti let zemřel herec Kumar Pallana, proslavený filmy Wese Andersona. Fotbalisty Belgie vezl z letiště v Záhřebu opilý řidič, chorvatskou reprezentaci však porazili a postoupili na mistrovství světa. Nightwish potvrdili jméno zpěvačky a nového člena a každý správný metalista se k tomu musel vyjádřit. Můžete si otestovat, zda umíte rozlišit jména blackmetalových kapel od jmen nábytku. Někdejší aspirující pilotka Formule 1 Maria de Villotaová zemřela jen pár dní před vydáním svého životopisu „Život je dar“. Za fotografii na přebale nové desky Sky Ferreiraové může Gaspar Noé (IV.) „Alice Munroová právě vyhrála Nobelovu cenu. Zaslouženě. Pokud jste ji ještě nečetli, přestaňte dělat, co děláte, přečtěte si všechny její knihy, pak pokračujte,“ glosoval britský filmový kritik Tim Robey letošní Nobelovu cenu za literaturu, která byla přiřknuta kanadské povídkářce. Žokej Josef Váňa upadl a poté podpořil Andreje Babiše. V pražském kině Aero byl v premiéře uveden snímek „Lord Hoven“.