Samply minulého týdne: Hello Kitty, Obscene Extreme a Usher

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým sedmým srpnem a druhým zářím 2012.

Uplynulý týden byl časem žurnalistických milníků. Server tn.cz zveřejnil očividný vtip o miliardovém vyrovnání vyplaceném Samsungem Applu v pěticentových mincích jako regulérní zprávu, časopis Reflex uvedl v reportáži o festivalu Obscene Extreme, že se zde kapely pohybují mezi metalem a hardcorem, přičemž je zastoupeno mnoho subžánrů, například speed, brutal death, mega death nebo extreme speed, a konečně internetový portál Brněnského Deníku napsal, že se na silnici válí matrace. Ruský vysokoškolský profesor zavraždil ženu, s níž chodil, a její matku. Aby zmátl policii, která se měla domnívat, že šlo o rituální sebevraždu, napsal na zeď krví „Free Pussy Riot“ (I.). Zemřel Hal David, známý americký textař, který spolupracoval například s Tomem Jonesem nebo Marty Robinssem. Gottfrid Svartholm, poslední zakladatel serveru The Pirate Bay pohybující se na svobodě, byl zatčen v Kambodži. Stanice BBC 2 vybrala deset skladeb reprezentujících hudební tvář moderní britské kultury. Nechybí Beatles, Sex Pistols, Serge Gainsbourg a Jane Birkin nebo Amy Winehouse. Magazín Revolver, soustředící se na scénu provokativní „tvrdé“ hudby jdoucí proti systému a všem jeho zlům, například pojímáním žen coby sexuálních objektů, přišel s žebříčkem deseti nejhezčích rockových zpěvaček. David Bowie na svém Facebookovém profilu popřel, že by měl cokoli do činění s chystanou retrospektivní výstavou „David Bowie Exhibition“. Charlie Sheen na sebe vykecal, že chtěl kdysi hrát Spidermana, Adele popřela zvěsti o svatbě. Na svět vyplavalo starodávné a nikdy nepublikované interview s Kraftwerk. Nelze se nepotěšit též rozhovorem s Michaelem Girou (Youtube).

Bruce Willis se dostal do křížku se společností Apple. Zjistil, že koupí digitálních kopií skladeb z iTunes nepřechází tyto kopie do vlastnictví, jsou pouze pronajímány. Nemůže tak dcerám odkázat svou elektronickou hudební sbírku. Uvidíme, zda se celá situace rozsekne právně, nebo až v „The Expendables 3“. Melvan, slavný mini-tourbus, o kterém jsme před měsíci psali, se konečně prodal. Za více než dvacet čtyři tisíc dolarů. Firma vyrábějící Igráčky chystá figurku ve verzi Hello Kitty (II.). A pak že intelektuálové opovrhují sportem, tedy alespoň někteří ne - na zahajovacím ceremoniálu paralympiády, kterou všichni sportovní nadšenci opovrhující intelektuály bedlivě sledují, se ukázal Stephen Hawking. Na pódiu byl spolu s Orbitalem, v jehož skladbě „Where Is it Going?“ Hawkingův hlas zazní. Odborný magazín Psychology of Aesthetics, Creativity, And the Arts uveřejnil studii, podle níž se populární hudba stává více depresivní. Snad to ale ještě nebude tak strašné. Zpěvák Usher, jehož nevlastní syn se nedávno utopil, vydal singl s názvem „Dive“ (III.).