Samply minulého týdne: Harakiri, démoni a studánka

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třicátým dubnem a šestým květnem 2012.

Od dvaadvacátého června chtějte po zaměstnavatelích týdenní volno. Rovněž bude potřeba místnost bez oken, fošny a hřebíky na zatlučení dveří zevnitř, svíce, kapesníčky a kýbl. Deathspell Omega totiž vydávají „Drought“ (I.). V Polsku se na festivalu Thanks Jimi potkalo přes sedm tisíc dvě stě kytaristů, aby společně vytvořili rekord v co největším počtu hráčů. Zněla Hendrixova skladba „Hey Joe!“. Příští rok bude k dostání anglický překlad biografie Kreator od Hilmara Bendera , do něhož se pustili lidé z Mille Militia. Kdyby satanisti dovedli organizovat stejně jako křesťani, viděli bychom ve Zlíně Gorgoroth, takhle si budeme muset vystačit s dobročinným koncertem U2, který na příští rok chystá Diecézní ostravsko-opavská charita. Kerry King, kytarista Slayer, si zahrál v reklamě na Jägermeister. Novinka Marilyna Mansona „Born Villain“ je celá k poslechu. Corey Taylor ze Slipknot přibližuje zkušenost s nošením masky během živých vystoupení. Ulver vypustili do světa skladbu „Magic Hollow“ z připravovaného „Childhood's End“. Také se můžete potěšit rozhovorem s Kristofferem Ryggem (Vimeo).

Serj Tankian chystá „Harakiri“ (II.), Fléda nikoli. Za klub ohrožený přehnaným zájmem královopolských radních o klidný spánek voličů se v petici postavilo více než deset tisíc lidí, stejně jako jej podpořila řada osobností české hudební scény. V lesíku kousek od pražského Smíchova se nyní nachází Magorova studánka. Na počest Ivana Martina Jirouse tak místo (III.), kam nedávno zesnulý básník chodíval, pojmenovali jeho přátelé. Zemřel Adam Yauch, spoluzakladatel Beastie Boys. Gigantická sbírka nahrávek Johna Peela, legendárního rozhlasového DJe, bude k dispozici na internetu. V rámci Projektu 100 se do kin znovu dostane kultovní „Trainspotting“. Kapely The Plastic People of the Universe a Už jsme doma zahrají 15. května v Lucerna Music Baru na podporu uvězněných ruských Pussy Riot. Kdysi Katatonia, nyní Niklas Kvarforth věnovali skladbu svým démonům (Soundcloud).

fotografie: František Vlček