Samply minulého týdne: Hank Williams, Alice Cooper a Rihanna

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi prvním a sedmým srpnem 2011.

I velmi nepravidelným a svátečním divákům České televize nemohlo v uplynulém týdnu uniknout konání Sázavafestu. Nové album norských Shining čeká už jen na závěrečný mastering. Ve skotském vydavatelství Soma Records nejspíš utírali prach, přičemž objevili kazetu s nikdy nevydanou skladbou „Drive“ slavného dua Daft Punk, kteří ji tam v roce 1994 poslali jako demo (I.). Což se Soma Records hodí, slaví totiž dvacet let existence a „Drive“ rovnou šoupnou na chystanou kompilačku. Už je jisté, že PJ Harvey zavítá 27. října do pražské Lucerny. Legendární diskografie Of the Wand & the Moon se rozroste o další kousek s názvem „„The Lone Descent“ (video). Bob Dylan a Jack White se budou mimo jiné podílet na tributu Hanka Williamse. Nepůjde o pouhé covery, ale o právě natočené a předtím nikdy nerealizované skladby, jejichž předlohy Williams po smrti zanechal. „The Lost Notebooks of Hank Williams“ vyjde 4. října u Dylanova labelu Egyptian Records.

Alice Cooper (II.) nás navnadil na „Welcome 2 My Nightmare“: dočkáme se 12. září, těšit se budeme moci ze zajímavých hostů a příběhu navazujícího na stejnojmenné album z roku 1975. Vše se pochopitelně odehraje v několika variantách, od běžné stříbrné placky až po stále méně běžnější a stále dražší ptákoviny. Vábení merchandisu mohou od 14. října začít podléhat i fanoušci Sólstafir, jejichž novinka „Svartir Sandar“ spatří světlo světa coby dvoudisk spolu se speciální edicí obsahující kromě jiného i formu na led s logem kapely. Na začátku září oslní nakupující v hudebních obchodech klenot v podobě reedice desky „Ravishing Grimness“ od kapely, kterou netřeba uvádět, spolu s komentáři tvůrců, které netřeba představovat. Zatímco se chystal k distribuci sci-fi snímek „In Time" režiséra Andrewa Niccola, v němž si zahrál Justin Timberlake a jehož premiéra u nás připadá na 24. listopad, děly se věci: Ministry potvrdili vystoupení na Wackenu, Vader uveřejnili na Facebooku novou verzi dávné skladby „Necrolust“ a populární zpěvačka Rihanna spojila jméno s ovocným drinkem „Vita Coco“ (III.). Venku je též skladba „Virus“ z nadcházejícího alba Björk „Biophilia“.