Samply minulého týdne: Haneke, hudební novinky a kouření

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 10. a 16. červnem 2013.

Výtvory klasického sochařství se začaly oblékat jako hipsteři (I.). Black Sabbath vyšla comebacková deska „13“, kterou prý takto pojmenovali, aby naštvali label, který je tlačil do daného počtu písní. Domácí Sister Body vydali na americkém kazetovém labelu Spleencoffin v edici sta kusů desku „Star/Red“. Floex koncertoval na Ukrajině a v Rusku. V době, kdy kolegové dohrávali inscenaci „Posla z Liptákova“, zemřel člen Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar. „Existuje nějaké vysvětlení pro to, proč kačer Donald nosí pouze tričko, a ne kalhoty, ale když vyjde ze sprchy, má kolem boků ručník?“ zeptal se Kamil Fila historika komiksu Pavla Kořínka v časopise Respekt. Dylan Carlson, frontman Earth, se na Twitteru opakovaně vyznal z toho, že by pro garderóbu, kterou herec Mads Mikkelsen nosí v seriálu „Hannibal“, někoho zabil a snědl (II.).

CITÁT TÝDNE
„Právo na kouření v restauracích by šlo přesvědčivěji hájit tvrzením, že práva nekuřáků nelze stavět nad práva kuřáků; jedni omezují druhé stejnou měrou. Jenže vzápětí vidíme, že tomu tak ve skutečnosti není. Nekuřák se s kuřákem sice omezují vzájemně, ale nekuřák chce pouze dýchat čistý vzduch, kdežto kuřák nemůže jinak, než vzduch znečistit. Pokud vyjádříme tento vztah jako právo dýchat čistý vzduch versus právo znečisťovat, zdá se evidentní, že první právo má přednost před druhým.“
Tomáš Hříbek v Orientaci Lidových novin, 15. června 2013

Do Prahy míří hned dvakrát Depeche Mode, z vlády Alena Hanáková. A když už jsme u politických mrtvol – na stránkách Věcí veřejných se objevil již druhý (!) letošní příspěvek v sekci „Kultura“. „The Silver Gymnasium“ je název ohlášené desky texaských indierockerů Okkervil River. To Goldfrapp pojmenovali svou chystanou novinku „Tales of Us“. A na své deváté desce – nástupci „Tour De France Soundtracks“ (2003) – prý pracují také Kraftwerk. Baskytarista Mumford and Sons Ted Dwayne podstoupil operaci krevní sraženiny na mozku a kapela, která ujistila fanoušky, že nejde o nic příliš závažného, odložila tři koncerty. Author & Punisher streamuje své nové zničující album „Women & Children“. Režisér Michael Haneke při prezentaci knihy „Haneke über Haneke“ ve vídeňském Filmmuseu zmínil, že „režisér, který se rád dívá na své staré filmy, musí být retardovaný.“ Petr Vachler se tak dlouho handrkoval o Českého lva, až mu celá „jeho“ Akademie dala košem a budoucnost českých filmových cen, jakož i vegetariánských rautů, se jeví být zajímavá. U labelu Denovali vyšlo nové EP Johna Lemkeho a vzniknul k tomu i klip (YouTube).

Nový klip mají i loni znovuzrození elegáni Extol, natočili ho k písni „A Gift Beyond Human Reach“. V budově někdejšího Federálního shromáždění proběhla konference o architektuře, která u nás vznikla v době socialismu. Petr Kellner ohlásil, že na Hanspaulce zboří Hotel Praha – přesně ten typ stavby, která by měla zůstat stát jako zajímavé svědectví doby (III.). V Německu ještě pár dní předtím zemřel symbol socialistického realismu, malíř a oficiální umělec Willi Sitte, ovšem taky partyzánský bojovník proti nacismu. U soudu s AEG Live, kteří prý měli způsobit z nedbalosti smrt Michaela Jacksona, z úst manažera žalované firmy zaznělo, že zpěvákův duch řekl exmanželce Lionela Richieho, že zemřel náhodou, nikoliv něčí vinou. Orlando Bloom se vrací jako Legolas. Zatím v traileru ke druhému „Hobitovi“, v prosinci pak v celém filmu. Mnohem lákavější je ovšem ukázka z dlouho očekávaného filmu korejského režiséra Bong Joon-hoa „Snowpiercer“. To „Muž z oceli“ už má premiéru za sebou (IV.). V Brně začala jezdit Pivní tramvaj. „Podle organizátorů v sobě spojuje dva brněnské fenomény – pivo a tramvaje,“ napsaly Lidové noviny. To stránky iDnes informovaly o tom, že „páru vzácných prasat Ostrava prospívá.“ Pochopitelně.