Samply minulého týdne: Hal Douglas, Aha! a Železný, máte padáka

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 10. do 16. března 2014.

Do časopisu Respekt nastoupil Tomáš Tesař. Na české Wikipedii se objevil článek o kapele Houpací koně. Spolčení Killer Be Killed, v němž se potkávají zpěváci Soulfly a The Dillinger Escape Plan, oznámilo datum vydání desky (13. května) a odhalilo její obal (I.). Vítězem polských výročních filmových cen Orel se stalo černobílé drama „Ida“, rovněž černobílá „Papusza“, které loni soutěžila v Karlových Varech, získala čtyři ceny. Lineup Pohody obohatili Goldfrapp. Česká televize ohlásila tvůrčí plány, mezi nimi dokumentární seriál podle publikace o subkulturách „Kmeny“ anebo dvoudílný film o Janu Husovi, kterého ztvární Matěj Hádek. To nový pořad Jakuba Koháka má prý navázat na „Českou sodu“. Portál A2larm pak zveřejnil reportáž o tom, jak si Budvar, za jehož přispění knižní „Kmeny“ vyšly, dělá reklamu, aniž bychom o tom věděli.

CITÁT TÝDNE
„Dávíte se rádi v neodolatelně nedýchatelném dusnu? Tančíte rádi na motivy lehkých melodií? Zpíváte si rádi hezké a zpěvné písničky?“
Benjamin Slavík v recenzi alba St. Vincent na Aktuálně.cz

Na Kickstarteru začala sbírka na hru „Frog Fractions 2“. Label Epidemie oznámil, že do Prahy přiveze Dordeduh a Vulture Industries. V Praze proběhne též první Only Open Air Festival a jeho headlinerem bude jakýsi Calvin Harris. V texaském Austinu se uskutečnila filmová i hudební přehlídka South by Southwest, na níž zahráli Dva a společně i Kanye West a Jay Z. Festival nicméně zasáhla zpráva o řidiči, který vjel do davu čekajícího u jednoho z klubů a usmrtil dva lidi. Uplynulo třicet let od vydání jedinečného alba Scotta Walkera „Climate of the Hunter“ (II.). Kytarista Stooges James Williamson začal nahrávat nové verze starého materiálu kapely s požehnáním, ale bez účasti Iggyho Popa. Festival Jeden svět vyhrál dokument „Verdikt v Maďarsku“. „Agitation! Propaganda!“ – Eyehategod oznámili, že na konci května vydají novou desku (YouTube).

Legendární doomaři St Vitus se rozhodli oslavit pětatřicet let existence na americkém turné. Deníku Aha! klesl meziročně počet předplatitelů o 15,7 procenta, tedy o celých 77 čtenářů. Praha 1 znovu neschválila pronájem Werichovy vily, už roky tak stavba zeje prázdnotou. Ve věku 85 let zemřela česká režisérka Věra Chytilová; její úmrtí rezonovalo i ve světě, kde měla zejména díky své předrevoluční tvorbě mimořádné postavení. Wolvhammer (III.) nastoupili do studia, aby pro label Profound Lore nahráli svou třetí desku, ta vyjde v létě. Fotbalisté Glasgow Rangers, kteří byli v roce 2012 přeřazeni do čtvrté ligy, si v předstihu osmi kol zajistili pro příští sezónu návrat do té druhé. Zábavné zprávy z médií: Vladimír Železný údajně dostal padáka z TV Barrandov a TV Metropol ohlásila, že začne vysílat pořad o umění.

Tame Impala remixovali Michaela Jacksona a Queens of the Stone Age oznámili pražský koncert. Zemřel hlas amerických filmových trailerů Hal Douglas (IV.), připomeňte si třeba jeho slova v traileru k Bayově „Skále“. Brněnské Národní divadlo publikovalo „Manuál úspěšného diváka“ a udělalo ze sebe hlupce. Zemřeli český herec Otakar Brousek a slovenská hlasatelka Jarmila Košťová, která se podílela na utajeném vysílání rozhlasu a televize v srpnu 1968. Český hudební portál Musicserver se oblékl do nového a některým čtenářům připomínal RSS čtečku. Na český trh vstoupil streamovací portál Ivio. Mohli jste přispívat na honoráře autorům časopisu Full Moon. Děkuji.