Samply minulého týdne: Guitar Hero, princ Harry a SEAL

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým a dvacátým šestým srpnem 2012.

Svět obletěly fotky nahého prince Harryho dovádějícího v Las Vegas, což inspirovalo server Metal Hammer, který mu věnoval speciální playlist. Nechybí na něm skladby „Girls Girls Girls“ od Mötley Crüe, „Royally Fucked“ od Mindless Self Indulgence, „Alcohaulin’ Ass“ od Hellyeah nebo „Photograph“ od Def Leppard. Není bez zajímavosti, že server Metal Hammer nyní nefunguje. Avril Lavigne se zasnoubila s Chadem Kroegerem, zpěvákem Nickelback, snad tedy bude brzo zaděláno na sviště, kteří punkovou a rockovou káru potáhnou dál. Kromě už existujících God Seed možná vznikne další ex-Gorgoroth trucpodnik, Infernus totiž vyhodil Pesta. V roce 2013 v kinech uvidíme druhou a třetí epizodu „Hvězdných válek“ ve 3D, přičemž samozřejmě nikdo nečeká, že by se Lucasovy filmy ocitly na plátně naposled – do trojrozměrného formátu bude nejspíše převedena i původní trilogie. A i kdyby ne, není třeba se obávat, protože mezitím dostatečně zestárnou poslední verze digitálních vylepšení. Vrah Johna Lennona zůstává bručet, zamítli mu žádost o propuštění. Chudákům klukům z Korpiklaani nechali aerolinky při odletu z Londýna bágly na letišti, načež pak ještě kvůli dlouhým vlasům slízli od letušek nezasloužený sprdung za kouření na záchodě. Ve vesnici Eibenthal v rumunském Banátu, oblasti, kde se v minulém století usadili Češi, proběhl rockový festival, kde vystoupily kapely Mňága a Žďorp nebo Divokej Bill. Stále platí, že pod svícnem bývá největší tma – ve Vatikánu vznikl NSBM projekt Campo Nero SS, jehož tvorba je skoro stejně dobrá jako nápad samotný. Minulý týden spatřily mimo jiné světlo světa dvě zajímavá videa: Kvarforthovo koupelnové veselení a trochu milejší „Robinsonaut“ od skupiny Tibet (YouTube).

V USA bude brzy k dostání kniha „No Easy Day“ (I.) příslušníka týmu SEAL, který zlikvidoval Usámu bin Ládina. Britská sázková kancelář Ladbrokes předpovídá, že Haruki Murakami získá Nobelovu cenu. Zemřel Alf Børjesson, fotograf a grafik, mimo jiné autor některých obalů Dimmu Borgir. A metal už i do Íránu, proběhne tam první ročník Perského metalového festivalu (II.). Axl Rose zřejmě chudne, tak se soudí s autory Guitar Hero o dvacet milionů kvůli tomu, že do Guns N' Roses zařadili i Slashe. Krajská hygienická stanice v Liberci zvažuje pokutu pro Benátskou noc. Kupodivu jen kvůli hluku. Helena Vondráčková slaví letos pětašedesátiny, s kariérou však určitě končit nechce, letos například vydává kompilační album bilancující celou její tvorbu. Podobně přínosná je na stará kolena i jakási více než osmdesátiletá Španělka, která se rozhodla vlastními silami zachránit fresku „Ecce Homo“ malíře Eliase Garcíi Martinéze zdobící už přes sto let jeden španělský kostel (III.).