Samply minulého týdne: Grinderman, Eluveitie a Štrougal

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi druhým a osmým lednem 2012.

Švédští Shining začali ve studiu Sonic Train nahrávat „VIII“ a začali si o tom psát deníček. Sinéad O'Connor vzhledem k její upadající popularitě nadchnulo, že se objevila v Samplech minulého týdne, proto přehodnotila rozvod, aby se v nich mohla objevit znova. Jonase Renkseho zpovídal server Metalreview. O nic méně zajímavě zase hovořili Septicflesh na blogu Heavy Metal Food, tentokrát to však bylo víc o jídle. Meshuggah dokončili nové album, vydají jej 27. května. Eluveitie šoupli na YouTube další skladbu, „A Rose For Epona“. V obchodech se objevila kniha „Bývalý bubeník“ Hermana Brussemanse, zčásti autobiografický román o jedné trochu nevšední kapele. Bono a Hansard zpívali pro bezdomovce (I.). Zemřel Josef Škvorecký. Pokud vám uniklo „Fisheye“, pusťte si jej (YouTube).

Killswitch Engage jsou bez zpěváka. 21. února vyjde singl „In Your Nature“ Zoly Jesus, na němž se objeví remix onoho songu od Davida Lynche. The Australian Pink Floyd Show, prý světově nejuznávanější revival Pink Floyd, k nám přijede koncertovat. Polský student výtvarného umění Andrzej Sobiepan pověsil svůj obraz (II.) v Národním muzeu ve Vratislavi. Zaměstnanci si toho všimli až za tři dny. Bude ještě příležitost vidět v kině film „Rodina je základ státu“ Roberta Sedláčka. Lubomír Štrougal, předseda vlády v letech 1970 až 1988, podepisoval v Praze své dvě knihy. Přišel ledaskdo (III.). Grinderman skončí, na rozloučenou vydají album remixů. Interview s Attilou Csiharem je vždy potěšení. Strommoussheld nahrávají další desku. Greg Puciato a Max Cavalera, frontmani, které netřeba představovat, pokročili s prací na společném albu. Destroyer předělali skladbu „Leave Me Alone“ od New Order, jejíž název vystihuje, co člověka na začátku týdne může napadat (SoundCloud).

fotografie: Vladimír Marek