Samply minulého týdne: Gnod, Loděnice a hulení na Jamajce

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 13. do 19. dubna 2015.

Uplynul rok ode dne, kdy se veřejnosti představil lobbista Tonda Blaník a v Ostravě na oslavu této skutečnosti začaly jezdit vlaky na letiště. Paddy z kapely Gnod vyjmenoval, které britské nezávislé labely stojí za pozornost. Na Jamajce vstoupil v platnost zákon dekriminalizující držení malých množství marihuany, pročež tamní obyvatelé mohli konečně začít hulit. Vyšlo nové číslo časopisu Wire (I.). Festival v Cannes odtajnil podstatnou část letošního programu.

CITÁT TÝDNE
„V reakci na sudími hrubě ovlivněné zápasy v nižších soutěžích před poslední volební valnou hromadou lidu vzkazoval, že pokud z toho má někdo špatný pocit, ať se odstěhuje a jde hrát fotbal jinam. A nyní chce ten samý muž hnát k disciplinárce Baroše za jeho tweet o fotbalové žumpě?“
šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek o podnětu bafuňáře Romana Berbra, aby disciplinární komise vyšetřila výroky a zastavila činnost fotbalisty Milana Baroše

Andrea Petrovičová debutovala na webu Cvlt Nation. Zatímco nebylo jasné, jaká budoucnost leží před Black Sabbath, vydal původní bubeník Bill Ward prohlášení, v němž sděluje, že s kapelou nebude mít nic do činění, dokud se mu Ozzy Osbourne neomluví. Ten na to reagoval slovy, že neví, o čem to Ward blábolí. Zastupitelstvo města Brna se vymezilo proti plánovanému prvomájovému pochodu Dělnické mládeže a vyzvalo občany, aby proti němu pokojně vystoupili. Zatímco Stephen Hawking sestřeloval asteroidy (II.), Ritchie Blackmore slavil narozeniny. Přemek Ondra se na webu His Voice pustil do osvětlování „kontroverzních fenoménů industriální scény“.

Server The Quietus vydal reportáž z přetížené vinylové továrny v Loděnici. Na ostrově Štvanice hráli do půl jedné v noci Kayo Dot. Udělovaly se ceny Magnesia Litera a román Martina Reinera „Básník“ se stal Knihou roku (III.). „Šance populistů na úspěch se zmenší, když se slovům vrátí jejich význam. Když se nebudou vydávat banální zprávy za zásadní a naopak. Musí se přestat pořád volat hoří, aby lidé vůči varování neztratili vnímavost,“ napsal šéfredaktor týdeníku Respekt v eseji o stavu českých médií v roce 2015. Alexander Hacke vytvořil remix skladby „Superhero“ a Faith No More ho pustili do světa (Soundcloud), kam následně utekla celá nová deska.

Berry, vydavatel Andělem oceněných Asmodeus, sepsal své dojmy z předávání žánrových cen, zatímco garant „žánru“ Alternativní hudba Michal Pařízek své pocity rovnou spojil s rezignací. Byl ohlášen pražský koncert znovuzrozených temných hiphoperů Dälek a metalový festival Gothoom přidal na soupisku Septicflesh, čímž uzavřel letošní lineup. Ve Velké Británii začali oficiálně počítat vinylové prodeje a tamní festival Supersonic ohlásil společný koncert producenta známého jako The Bug a Dylana Carlsona z Earth. František Fuka se svěřil, že nemá záporný vztah k SM a bondage. Tunel Blanka se otevřel – pro cyklisty.