Samply minulého týdne: Friedkin, Kaiser a Big(g) Boss

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 29. dubna do 5. května.

Živá rarita, frontman brněnských Root Jiří Valter, se na svém Facebooku pochlubil, že se na Aukru prodává jeho sólové CD z roku 1994 za 3500 korun. Opomenul zmínit, že se nenašel ani jeden kupec. Label Bigg Boss oznámil, že WWW pokřtí 29. května své třetí album nazvané „Atomová včela“ a vzbudil tím o poznání větší zájem. Poté, co se pro časopis Metal Hammer nechal zvěčnit jako potrhlý cirkusový principál (I.), bude Devin Townsend moderovat jeho ceny Metal Gods. Zatímco umělecký ředitel filmového festivalu v Cannes Thierry Fremaux prohlásil, že „Lars von Trier nebyl personou non grata vyhlášen navždy“, nový von Trierův film „Nymfomanka“ svým prvním plakátem (II.) naznačuje, v jakých mezích se bude do značné míry odehrávat. To na festivalu v Benátkách dostane Cenu za celoživotní dílo režisér William Friedkin, jehož zásadní film „Vymítač ďábla“ z roku 1973 si dodnes udržuje oblibu mezi začínajícími satanisty, kteří setrvale opomíjí prokřesťanské vyznění snímku. Poté, co ze svého koncertu vykázali fanoušky koukající na pódium přes displej natáčejícího telefonu Yeah Yeah Yeahs, učinili podobný krok i The Rolling Stones, kteří hráli pro nějakých sedm set posluchačů v losangeleském klubu Echoplex. Palms, kapela China Morena z Deftones a tří členů již neexistujících Isis, zveřejnili první skladbu z debutu, který vyjde 25. června u labelu Ipecac. Kylesa zveřejnila z nadcházející desky „Ultraviolet“ už tolik ukázek, až přichází o moment překvapení. Poslouchejte „We're Taking This“ (YouTube).

V reakci na obstrukce jejich demonstrace se blackmetalový bubák a poslanec řecké extremistické strany Zlatý úsvit v jedné osobě pokusil inzultovat athénského starostu. Tomio Okamura založil hnutí Úsvit nové demokracie. Pojmenoval ho podle knihy ekonoma Pavla Kohouta. Český rozhlas začal vysílat nové zpracování „Osudů dobrého vojáka Švejka“ v podání Oldřicha Kaisera a po středeční premiéře nabízí každý z dílů po sedm dní k bezplatnému online poslechu.

„‚All Uproarious Darkness‘ bude dozajista nejtemnějších a nejintenzivnějších devatenáct minut death metalu, které letos uslyšíte,“ navnadil label Profound Lore na nadcházející nahrávku kapely Vasaeleth. V odstupu jednoho dne a shodném věku 49 zemřeli kytarista thrashmetalistů Slayer Jeff Hanneman a bubeník domácích stadionových rockerů Olympic Milan Peroutka. V Praze koncertovali Melvins Lite, Ufomammut a No Turning Back. V Brně znovu otevřela soukromá Wannieck Gallery, která před nedávnem dlužila městu nájemné za tři měsíce, zatímco město jí setrvale dluží mnohé za svůj kulturní růst. Piča z hoven v liberecké galerii 3x3 uvedla premiéru svého nového klipu „Chata“, zatímco veřejnost přilepená k obrazovkám se může zatím kochat jen obrázky z něj (III.). Aleš Brichta a jeho pivní volání po revoluci to dotáhli až na první místo domácího prodejního žebříčku a média opisující zprávu ČTK hovořila o „provokativní“ desce. Kittchen nabídnul ke stažení i zakoupení nové album „Radio“, Dg 307 mají už nějaký ten týden venku novinku „Životy? Nebo bludné kruhy?“ a ČTK si toho ani nevšimla. Sigur Rós se 19. května objeví v nové epizodě „Simpsonových“ (IV.) a kromě toho pro tento díl upraví jeho znělku. Spartě Praha chybí pět bodů k titulu a Baník Ostrava jistí pět bodů od sestupu.