Samply minulého týdne: František, Napalm Death a panďuláci

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třicátým prvním říjnem a šestým listopadem 2011.

Pořadatelé festivalu Brutal Assault oznámili, že tam letos vystoupí Immortal, Moonspell, Heaven Shall Burn nebo Paradise Lost. Podívejte se, jak hráli Puscifer v americké CBS. Napalm Death přišli s obalem „Utilitarianu“ (I.). Ministry, kteří ohlašují konce a návraty tak často, že už nevíme, jestli jsou momentálně ve fázi končení nebo vracení, jestli album, které připravují, je comeback, nebo rozloučení, ho pojmenovali „Relapse“. Což je jemně sebekritické. Lennonův zub, o kterém už jsme psali, koupil v přepočtu za půl milionu korun kanadský zubař. Firma Hasbro, jejíž malí skládací a celkem roztomilí plastoví panďuláci podněcující dětskou hravost inspirovali hollywoodské tvůrce k tvorbě filmů o obřích, skládacích, uřvaných a poměrně debilních kovových robotech podněcujících epilepsii, přestala kvůli organizaci Greenpeace brát dřevo od koncernu Asia Pulp and Paper, který decimuje indonéské deštné pralesy. Aspoň něco. Italská historička umění Chiara Frugone objevila na jedné z fresek v bazilice sv. Františka z Assisi tvář Ďábla. Jde o fresku od malíře Giotta ze 13. století. Na postavě zobrazené z profilu je prý vidět potutelný úsměv a tmavé rohy. Hledejte (II.). Zemřel Corey Smoot, kytarista Gwar. Sahg, kde se potkávají členové Audrey Horne a Gorgoroth, natočili klip k „Mortify“ (YouTube). Režíroval Tommy Naess.

Dochází ropa, čistá voda, Amerika chce podle deníku The Guardian napadnout Irán, hroutí se Řecko a v českých městech byly překročeny limity smogu v ovzduší. Na portálu Ona Dnes, webu o ženách, jaké doopravdy jsou, vyšel článek o čtenářce Veronice, které se hnusí manžel natolik, že s ním nechce spát. Decapitated se mohli stát terčem mnoha a mnoha internetových humoristů, kteří by si jistě vyhráli se jménem kapely a nevydařeným přistáním letadla, v němž cestovali. Nevysunul se totiž podvozek. Naštěstí nikdo nepřišel k újmě. Alois Nebel se může ucházet o Oscara za nejlepší animovaný film. Na Olšanských hřbitovech se konalo poslední rozloučení s Josefem Winterem-Nepraktou, známým dlouhá léta z humoristických časopisů a knih jeho typickým stylem (III.). Češi prostřednictvím Unicef už darovali Somálsku, kde od září trvá hladomor postihující téměř 750 tisíc lidí, více než 3,5 milionů korun. Tedy více než sedm Lennonových zubů.