Samply minulého týdne: Flying Lotus, Björk a Pizza Boy

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 12. do 18. ledna 2015.

Týden v médiích zahájily referáty o cenách Zlatý globus, které v Los Angeles rozdalo ani ne stočlenné Sdružení zahraničních kritiků v Hollywoodu. Uplynulo šestačtyřicet let ode dne, kdy se podpálil Jan Palach, a osmatřicet let od vydání Bowieho „Low“. Aran Epochal dokončil nahrávání LP, na kterém budou dále pracovat členové kapel Kontroll a Planety či Bene a Insect Ark. Psalo se o tom, že Jiří Mádl bude hrát v nových filmech Ivana Fíly a Miloslava Šmídmajera. Label Profound Lore sliboval další skvělý rok s jím vydávanou hudbou, aktuálně pak zveřejnil novou skladbu blackmetalových trýznitelů Leviathan (Soundcloud).

Tomáš Halík a Erik Tabery diskutovali, proč (ne)být Charlie. Ondřej Vetchý, Ivan Trojan a Karel Roden nabyli šanci vyhrát Českého lva za herecké výkony a zdálo se, že nominace generuje počítač. Justin Bieber zveřejnil společnou fotografii s producentem Rickem Rubinem a sobotní Lidové noviny přinesly rozhovor s pozapomenutým olympijským vítězem v řeckořímském zápase Vítězslavem Máchou. Kapela Dälek uvedla svůj návrat fotografií nové sestavy (I.), v níž nefiguruje Oktopus. Vyšlo najevo, že David Fincher, scenáristka Gillian Flynnová a herec Ben Affleck, z nichž ani jeden aktuálně nezískal oscarovou nominaci za společný film „Zmizelá“, znovu zpracují Hitchcockův film „Cizinci ve vlaku“, který se bude odehrávat v letadle. Nakladatelství Argo oznámilo, že letos vydá nejen novinky Miloše Urbana a Emila Hakla, ale i román Umberta Eca „Numero Zero“ a román filmového režiséra Davida Cronenberga „Konzumárium“. Flying Lotus natočil smuteční videoklip ke skladbě „Coronus, the Terminator“ (YouTube).

Rádio Wave slavilo deváté narozeniny a televizní kanál Eurosport odvysílal poslední wrestlingový přenos. Do Prahy zavítal vlakem mongolský prezident. Aplikace Google Translate (II.) se pochlubila novými funkcemi, včetně okamžitého překladu snímaného textu. A teď něco nové hudby: Sufjan Stevens naplánoval na 30. března vydání nové desky „Carrie & Lowell“ a označil ji za svůj návrat k folkovým kořenům. Ve stejný den vyjde též novinka Death Cab for Cutie nazvaná „Kintsugi“. A ještě jeden název chystané desky: James Blake – „Radio Silence“. Novou desku ohlásila také Björk – nejen název „Vulnicura“ svěřila fanouškům hezky ručně (III.). Pár dní poté deska utekla na internet.

Metalopolis publikoval rozhovor s Milošem Beštou z kapely Asmodeus. Hey Colossus zveřejnili další skladbu z chystané desky. Stream.cz, portál stojící za „Kanceláří Blaník“, oznámil, že 20. ledna zveřejní všechny díly nového seriálu „Pizza Boy“. Režisérka Irena Pavlásková se pochlubila, že získala přímo od autora Philipa Rotha práva na natočení novely „Pražské orgie“. To kytarista Mastodon Brent Hinds získal roli zesnulého protagonisty magořiny „Jackass“ Ryana Dunna. Ghold lákali na své nadcházející album „Of Ruin“, o jehož mastering se postaral James Plotkin. Kyle MacLachlan potvrdil, že se vrátí v roli agenta Coopera a „Samplům“ se na měsíc začal věnovat Tomáš Kouřil.