Samply minulého týdne: festivaly, Harryhausen a kobylky

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 6. a 12. květnem 2013.

Skupina křesťanských fundamentalistů, kteří rádi sabotují koncerty a pohřby, ohlásila, že bude parodickým zpěvem Ozzyho skladby „Crazy Train“ protestovat na posledním rozloučení se zesnulým kytaristou Jeffem Hannemanem. Kapela Slayer mezitím přiznala, že za jeho úmrtí mohl spíše alkohol než loňské kousnutí pavoukem. Hudební festival v Trutnově ohlásil, že letošní ročník věnuje obětem krvavého poválečného odsunu. Hudební festival Beseda u Bigbítu, kde letos zahraje mimo jiné kapela The Pineapple Thief, spustil nové webové stránky. Hudební festival Rock for People, který jinak přiveze Foals a Bloc Party, pocítil nutkání zařadit do programu také české kapely, které během léta zahrají všude jinde, a jako bonus Heidi Janků. Hudební (?) festival Benátská noc nabízí návštěvníkům „nárok na vstupenku zdarma v případě uzavření a realizování finančního plánu, tj. v případě uzavření navrhované smlouvy s obchodním partnerem Broker Consulting“. Blahopřejeme a pro příští ročník doporučujeme zařadit mezi sponzory exekutorskou komoru. Nové videoklipy představili Deftones, Queens of the Stone Age, Dope Body i David Bowie (I.). V jeho klipu k titulní písni desky „The Next Day“ jsou k vidění vydloubnuté oči, a proto je určen jen zrakům dospělých lidí. V USA probíhá soud s třiaosmdesátiletou jeptiškou, která v Tennessee v rámci protestu proti atomovým zbraním pronikla do jaderného zařízení. Hudba Arva Pärta doprovází trailer k dlouho chystanému sci-fi Alfonsa Cuaróna „Gravity“ (YouTube).

Vydavatelství Melodiya, sovětský Supraphon, se chystá za zcela nesocialistické ceny vydat vinylové reedice vybraných desek z dob konce studené války. Na brouka Paula McCartneyho nalétaly během koncertu v Brazílii kobylky (II.). V Paříži se v podnájmu setkali Pete Doherty a Macaulay Culkin, prý je spojila láska k poezii a umění. Režisér Guillermo del Toro splnil týdenní normu jednoho ohlášeného projektu a ohlásil, že se pro HBO chystá adaptovat japonskou mangu „Monster“. Nové desky The Ocean se v Německu prodalo tolik kusů, aby se umístila na 68. místě tamního prodejního žebříčku. Kapela k tomu vydala tiskové prohlášení. Ve věku 92 let zemřel Ray Harryhausen, animátor a praotec filmových triků (III.). Špatné účetnictví poslalo na tři měsíce do chládku zpěvačku Lauryn Hillovou. Mnohem déle tam podle všeho posedí zpěvák křesťanské metalcorové kapely As I Lay Dying Tim Lambesis, který byl zatčen, když s policistou v utajení domlouval vraždu své manželky. Zpěvák kapely Green Day Billie Joe Armstrong označil rappera Psy za „hudební opar“. Jihokorejský hudebník přiznal, že neví, kdo je Armstrong, a když se dozvěděl, že se opar přenáší při sexuální interakci, poděkoval. Ve stejný den přišla zpráva, že po sezóně skončí s trénováním Sir Alex Ferguson a v roce 2015 i „trenér“ festivalu v Cannes Giles Jacob. K bezplatnému stažení je skladba ze soundtracku k očekávané psychedelické filmové šachové partii „A Field in England“ i debut Stevieho Brufena. Jaromír 99 vytvořil pro londýnské nakladatelství SelfMadeHero komiksovou verzi Kafkova „Zámku“ (IV.). Česká verze by měla vyjít na podzim. Tým Norwich City potvrdil vítězstvím 4:0 nad West Bromwichem příslušnost do Premier League. Ve Valticích si řetězově připili Miroslav Donutil a dalších 552 návštěvníků tamních vinných trhů, zpíval k tomu Standa Hložek. Prezident Miloš Zeman si přivodil virózu, která se mu ještě zhoršila po recepci na ruské ambasádě. Na podobná diplomatická dilemata zavzpomínáme klasikou (YouTube).