Samply minulého týdne: Ferdinand, Felix a prokrastinace

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 28. října do 3. listopadu 2013.

Satirické noviny The Beaverton napálily autora těchto Samplů zprávou, že kanadský astronaut Chris Hadfield rušil diváky projekce filmu „Gravitace“ pohoršenými výkřiky a prděním a byl vyveden z kina. Není to pravda, je to hrdina! U příležitosti úmrtí Loua Reeda, které nemělo s drogami nic společného, označil britský bystrý bulvární deník Daily Mail šestačtyřicet let starý verš ze skladby „Heroin“ ve znění „death of me“ za prorocký. Keith Moliné, redaktor časopisu The Wire, vydá album, jehož základ tvoří četba negativních recenzí. To by se nám stát nemohlo. Dříve ohlášený yakuza film „The Outsider“, v němž má Takashi Miike režírovat Toma Hardyho, dostal finanční injekci a měl by vzniknout po Novém roce v Japonsku. Rozhovor s Noamem Chomským se stal předlohou pro chystaný komiks, podpořte ho (I.). Režisér Steve McQueen, jehož film „12 Years a Slave“ je tušeným oscarovým favoritem, se upsal ke svému prvnímu projektu pro televizi, konkrétně HBO.

CITÁT TÝDNE
„V televizních Otázkách Václava Moravce se Hašek ani nezačervenal, když prohlašoval, že ČSSD stojí za svým předsedou a utvoří vyjednávací tým o sestavení vlády. O pár hodin později už Sobotku vyzýval, aby vyvodil osobní zodpovědnost z dalšího neúspěšného vítězství sociální demokracie, a ve vyjednávacím týmu o vládní koalici předseda chybí. Dobře si to pamatujme. Takhle nám bude Hašek lhát, až se stane premiérem. Ani se nezačervená.“
Roman Sikora pro a2larm.cz

Mucha natáčela v Brně videoklip. V prosinci vyjde nové EP Mothlite, kapely námi oblíbeného Daniela O’Sullivana. Fred Durst z Limp Bizkit připravuje pro televizi CBS seriál o mladém umělci, který v 90. letech uteče od nemilující rodiny a založí úspěšnou kapelu. Prý to má být autobiografické. Byl Halloween a mohli jsme ho slavit v masce Slavoje Žižeka (II.). Kino Aero Dušičky oslavilo jednodenním speciálem Festivalu otrlého diváka. Mogwai odhalili, že na začátku příštího roku vydají u Sub Pop album „Rave Tapes“ a zveřejnili první kus z něj. To Mastodon stihnou ještě letos živák se záznamem třiadvaceti skladeb, nová řadová deska je v plánu poté. No, a také Beck vydá po šesti letech desku, kterou nazval „Morning Phase“. Navíc se šeptá, že v roce 2014 by nemuselo zůstat jen u ní. Julia Holterová zveřejnila klip k „Horns Surrounding Me“, jedné z nejvýraznějších skladeb z její letošní desky „Loud City Song“ (YouTube).

Justina Timberlaka v novém videoklipu vláčí za autem Elvisova vnučka. Web rádia Wave se oblékl do nového. Rozzlobený arcibiskup Duka se handrkoval s bojácným Radiožurnálem. Pokud náhodou nejste oním anonymním Američanem, který za něj zaplatil skoro půl milionu liber, pak jste propásli možnost koupit si liverpoolský dům, v němž vyrůstal John Lennon. Zemřel s divadlem Semafor spjatý klarinetista Ferdinand Havlík. Neplést s Felixem Slováčkem, jehož žena přišla na Pražský hrad ve spodničce, aby viděla, jak kandidát SPOZ přebírá Medaili za zásluhy. „Jestli budou ty politici takto i nadále odhalovat své vlastní lži, tak jsme brzy bez práce,“ glosoval server Demagog.cz vývoj v ČSSD, z něhož ponejvíc zaujala takzvaná jedenáctka loajálního Haška. Server Fobia si dovolil udělit novému albu kapely Asgard hodnocení 4 z 10, dostal za to vyhubováno a Ladislav Oliva se rozhodl „raději věnovat konzumaci a degustaci broskvových kompotů, které (narozdíl od hudby) má moc rád.“ iDnes si neodpustil poplašnou zprávu, že se knihy Václava Klause v jedné pardubické prodejně prodávají nejenže neslušně zlevněné, ale navíc hned vedle toaletního papíru. Jamese Blakea uvedli na ceremoniálu Mercury Prize jako Jamese Blunta a omluvili se mu tím, že ho nechali vyhrát (III.). Otravují vás v letadle instruktážní videa? Tohle od Vrigin America nebude výjimkou, jen z jiných důvodů (YouTube).

B4 oslavili patnáct let existence patnáctihodinovým koncertem. Foo Fighters oznámili, že se jejich koncertní návrat odehraje v Mexiku v roli předkapely The National. Britští námořníci přiznali, že používají hudbu Britney Spearsové k zastrašování pirátů u afrických břehů. Zatímco autor těchto Samplů z opatrnosti vyměnil ve článku slovo „pošťák“ za „listonoš“, uvedly Novinky.cz svůj článek titulkem „Moderátor Moravec a redaktoři České televize podrželi vedení zpravodajství“. Báli jste se, že „The Lego Movie“ bude ptákovina? Bude, ale můžete se přestat bát (YouTube)!

Okénko prokrastinačních odkazů (které ale všechny stojí za zhlédnutí, probůh)! Devendra Banhart má nový videoklip. Taktéž Dirty Projectors: „Impregnable Question“ pochází z jejich loňské desky „Swing Lo, Magellan“. Kateřina Šedá zveřejnila upoutávku na svůj nový umělecký projekt. Byl Halloween a Marilyn Manson vyprávěl strašidelné historky. David Bowie poprvé (v klipu, který stál osm liber a hrají v něm loutky z Bowieho sbírky) a podruhé (v teaseru na krátký film, který bude součástí podzimní kampaně módní značky Louis Vuitton). Známe i lepší grindcorové kapely, tyhle dvě minuty s triem Honduran (IV.) ale stojí za to. A pokud chcete jó prokrastinovat, sledujte, kde se kdo rodí a umírá, a jestli opravdu nemáte co dělat, vyčkejte, dokud něco neblikne v oblasti Grónska. Samply jedou do lázní, tři týdny se tedy budete muset obejít bez nich.