Samply minulého týdne: Fear Factory, Hemala a Steinhauser

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi třiadvacátým a devětadvácátým lednem 2012.

Brzy nejprodávanější titul v České republice, knihu „Nasjonal Satanisten“ (I.) od bývalého bubeníka Gorgoroth Erlenda Erichsena alias Sersjanta, vydá nakladatelství Host během března pod názvem „Národní satanista“. Prostřednictvím dvou kamarádů toužících po vlastní kapele se podíváme do Bergenu začátku devadesátých let, jednoho z míst, kde se formoval black metal. Mňága a Žďorp, o nichž se pořád tvrdí, že vystihli pocity jedné generace, se zřejmě snaží o totéž s generací současnou. Pětadvacet let od založení chtějí oslavit albem recyklovaných písniček. Nová deska Fear Factory ponese název „The Industrialist“.

Nejobsáhlejším muzeem řeznických nástrojů se od minulého týdne pyšní Náměšť nad Oslavou. O významu tamní expozice přibližující lidskou vynalézavost v rozřezávání vnímajících entit hovoří i návštěva Ladislava Steinhausera, který ji pochválil coby skutečně největší. Knižní dílo Adolfa Hitlera minulý týden moc úspěchů neslavilo — v Německu nakonec nevyšel Mein Kampf, vydavatel nechal na poslední chvíli rozmazat stránky v novinách, kde se úryvky z knihy měly objevovat — zatímco v jiné umělecké doméně produktivní diktátor sklízel úspěch, na Slovensku byl totiž v přepočtu za 805 tisíc korun vydražen obraz „Mořské nokturno“ (II.). Pokud se zajímáte o Adolfovu malířskou tvorbu a nechce se vám objíždět pokoje v Rakousku, kniha akvarel by stále měla být k dostání. Les Discrets nás konečně oblažili klipem „Ariettes oubliées“ (YouTube).

Na jaro se chystá dílko „Occupy This Album“, na němž se s cílem podpořit hnutí Occupy Wall Street budou kromě jiných podílet Yoko Ono, Crosby a Nash, Willie Nelson nebo Tom Morello. Byť jsou ideje Occupy Wall Street hodné pozornosti, některé okolnosti mohou vybízet ke zvážení jiných forem podpory. Podle agentury IFPI je v současnosti nejprodávanější deskou „Racek“ od Tomáše Kluse, druhou „Pokaždé“ Karla Gotta, třetí a čtvrtou „Cesta do záhu(d)by“ a „Hlavní uzávěr splínu“ od téhož mužně chraplajícího umělce z prvního místa. Francouzská a americká pošta vydá známky (III.) s Milesem Davisem a Edith Piaf. Nová scéna Národního divadla dnes uvádí film „Ro(c)k života“ o Oldovi Říhovi. Moderátorem pořadu „Dobrý večer, Česko“, který opustil Tomio Okamura, bude někdejší hlasatel České televize, Alexander Hemala.