Samply minulého týdne: Faith No More, Dave Lombardo a Uni

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 26. května do 1. června 2014.

Vyšlo najevo, že o předešlém víkendu napadl členky japonské dívčí kapely AKB48 šílený fanoušek s pilou. Po dvou letech se znovu otevřela pražská výstavní síň Mánes. Letní filmová škola ohlásila doprovodný program, v jehož rámci se koncertě potkají Dva, Bratři Orffové i Ivan Hlas. Brněnská kapela Plum Dumplings vydala debut u labelu Červený kůň a pražští Citylights vábili na chystané EP klipem ke skladbě „Not a Home“. Pražské kino Světozor slavilo desáté narozeniny po úspěšném obnovení a miliontého diváka (I.). Stephen O'Malley se svěřil, že master nového alba Sunn O))), kteří se mají snad docela brzy vytasit s prý nezvyklým projektem, zní skvěle.

CITÁT TÝDNE
„Druhé album s Philm, jezdím a pořádám nejrůznější bubenické kliniky. Tu a tam vypomůžu v kapele Johna Zorna. Možná obnovím Grip Inc. Za několik týdnů se setkám s Mikem Pattonem, navrhnu mu, zdali by nechtěl obnovit projekt Fantomas.“
bubeník Dave Lombardo odpovídá v červnovém čísle časopisu Spark na otázku „Jaké jsou tvé momentální pracovní vize?“

A po týdnu zase Pharrell: ten oznámil, že přenos jeho koncertu v newyorském divadle Apollo bude režírovat Spike Lee. „Je čas být trochu tvůrčí,“ tweetovali zase Faith No More, kteří se v týdnu zjevili na zmíněné sociální síti. Vyšlo nové číslo časopisu Uni (II.) a debutové EP Were Mute. Dramaturgyně Kamila Zlatušková, jedna z nejvíce progresivních osobností České televize, skončila práci na pořadu „Tečka páteční noci“ poté, co si kapela Gulo Čar stěžovala na to, jak pořad vedla dvojice moderátorů; další díl se vysílal z Ostravy. Piráti a zelení se rozhodli u Ústavního soudu napadnout evropské volby, respektive jejich pětiprocentní kvótu. Ultratemní a ještě pomalejší doomaři Monarch oznámili, že jim u Profound Lore vyjde 22. července nové album – nazvali ho „Sabbracadaver“. Between the Planets zveřejnili novou skladbu s hostující zpěvačkou Barborou Mochowou a Karlem Žďárským, violoncellistou kapely Sousedi (Bandcamp).

Portál Aktuálně.cz odvysílal první rozhovory, které vedou někdejší osobnosti pořadu „Události, komentáře“ Daniela Drtinová a Martin Veselovský. Kanye West se oženil, večírkoval v Praze a v reklamě Adidasu představil novou píseň. Magazín Revolver Revue oznámil, že se laureátem jeho ceny za rok 2013 stane hudebník a básník Pavel Zajíček. Alice Cooper pokřtil v plzeňské ZOO nosorožce. Neurot Recordings navnadili své fanoušky na chystaný nový eshop. Vložte kočku vybrali na portálu Startovač třicet tisíc korun na chystaný videoklip. Gambrinus liga se stala Synot ligou a představila nové logo (III.). V soutěži pod hlavičkou společnosti, svého času spjaté s úplatkářskou aférou, si už nezahrají týmy Olomouce a Znojma, jehož derniéru sledovalo na jihlavském stadionu celých 155 diváků. To ostravské Bazaly přivítaly navzdory komplikovanému a nic neřešícímu adresnému prodeji lístků přes dvanáct tisíc příznivců, kteří viděli vítězství Baníku 2:0 nad pražskou Slavií, jejíchž fanoušků musí být vše lidem sledujícím dění okolo tradičního klubu, toho času v rukou myslitele Aleše Řebíčka a stratéga Karola Kisela, líto. Pořadatelé oznámili, že se v listopadu do Prahy vrátí Firewater. Pixies hráli na festivalu Primavera a zveřejnili klip k nové skladbě „Silver Snail“. Uplynulo dvaasedmdesát let od vyvrcholení Operace Anthropoid a dvaadevadesát let od narození herce Christophera Leeho, který tuto událost oslavil vydáním heavymetalového EP „Metal Knight“.