Samply minulého týdne: fackování, Vložte kočku a Beck

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 25. listopadu do 1. prosince 2013.

Začal devátý festival Film Asia. Uplynuly tři roky od úmrtí Petera „Sleazyho“ Christophersona, které definitivně ukončilo existenci Throbbing Gristle. Vstupenky na ohlášený pódiový návrat Monty Pythonova létajícího cirkusu se vyprodaly za 43 a půl vteřiny, pořadatelé přidali pět vystoupení. Na ohlášené novince Bruce Springsteena, která bude jeho již osmnáctou deskou, najdeme i cover Suicide. Nové album, a to po deseti letech, ohlásili též Cypress Hill. Vydavatelství Bigg Boss zveřejnilo první ukázky z chystaného pokračování publikace „Kmeny“ (I.). Problémy stíhaný film „Jane Got a Gun“, jehož původní režisérka Lynne Ramsayová se soudí s producenty, neboť natáčení opustila údajně poté, co ponižovala štáb i herce, by měl být dokončen Gavinem O‘Connorem a uveden do kin 9. srpna 2014. Beck dával pomalu ochutnávat ze své nadcházející desky.

CITÁT TÝDNE
„Hodně lidí si pořád neuvědomuje, že propad téhle společností není daný jenom padesáti lety totalit, ale že sahá mnohem hloub. Že tady tolik lidí nemá občanské sebevědomí a nechají si třeba vládnout vládou, která vznikla z vůle jediného člověka, není dáno jen tím, co tady napáchali komunisti.“
Pavel Kosatík, historik a scenárista seriálu „České století“ v rozhovoru pro Lidové noviny

Metallica oznámila, že napřesrok přijede do Evropy. Jarboe hrála v Madridu, San Sebastianu nebo Barceloně – v pátek 13. prosince přijede do Prahy. iDnes přinesl zprávu o tom, že se někteří komunisté nedívali na díl seriálu „České století“ o justiční vraždě Rudolfa Slánského. Morrissey protestoval proti masakrům krocanů na Den díkůvzdání. Mastodon museli vysvětlovat humor na tričku, které pustili do oběhu u příležitosti téhož svátku (II.). Novým rektorem Akademie výtvarných umění byl zvolen Tomáš Vaněk. Své filmy v Praze uvedl experimentální filmař David Gatten. Po tragédii, kdy v Rize zemřelo 54 lidí při zhroucení obchodního domu, rezignoval lotyšský premiér. Objevila se dosud nevydaná skladba The Velvet Underground z roku 1967 a Rolling Stone zveřejnil poslední rozhovor Loua Reeda (video).

Zpěvák Lostprophets Ian Watkins se u soudu přiznal k pedofilii i třinácti souvisejícím přečinům včetně pokusu o znásilnění jedenáctiměsíčního dítěte. Se slovy „už o tom nebudu mluvit, ale...“ se hovořilo o tom, kterak bylo nafackováno básníku Jaromíru Typltovi a proč. Fotograf Jan Šibík ukončil spolupráci s časopisem Reflex. Legendární grindcoristé Napalm Death odehráli speciální, na YouTube přenášený koncert na reproduktory vytvořené umělcem Keithem Harrisonem, který dřevěné bedny naplnil plastelínou, tu nechal ztuhnout, aby během samotného hraní pukala, hroutila se a měnila zvukovou strukturu skladeb. Pixies se rozešli s baskytaristkou Kim Shattuckovou, v kapele byla od června. Paul McCartney přiznal, že sponzoruje tým sumistů. Česká média dělala reklamu údajnému rapperovi, který moc toužil po ocenění Český slavík. Kanyeho Westa pobavila parodie jeho videoklipu v podání herců Setha Rogena a Jamese Franca.

HBO údajně oslovilo Baze Luhrmanna, aby dle původního scénáře Stanleyho Kubricka režíroval minisérii o Napoleonovi, kterýžto nápad oživil během letošního porotcování v Cannes Steven Spielberg. Jiří Menzel uvedl v Indii svůj film „Donšajni“ a brojil proti hloupým filmům. Viktoria Plzeň sehrála vyrovnanou partii s týmem Manchesteru City, Baník Ostrava hrál v duelu s Mladou Boleslaví druhé housle. Berlinale oznámilo, že napřesrok uctí tvorbu režiséra Kena Loache (III.). Vložte kočku zveřejnili své nové album, hojně se psalo o taktéž nové desce Houpacích koní. Zemřel Lewis Collins, představitel Bodieho ze seriálu „Profesionálové“. Na internetu se objevily tři dosud nepublikované povídky J. D. Salingera. Herečka Evan Rachel Woodová byla rozhořčená z toho, že snímek „Charlie Countryman“ šel do kin bez původně zařazené scény orálního sexu.

Na pohřeb zastřeleného kmotra Housky přišla též Helena Fibingerová. Magazín Exclaim zveřejnil žebříček nejlepších letošních nahrávek, které jejich autoři pustili do světa bezplatně. Earth uvedli nový merch a oznámili, že začnou nahrávat novou desku. „Pro některé je to doslova deska roku. Jiní ji nejsou schopni přijmout,“ psala autorka recenze alba „The Escapist“ od Borise Carloffa v časopise Spark, který ve svém prosincovém čísle zveřejnil též výtečný rozhovor Jany Vrbkové se zakuklenými Ghost. Při autonehodě zemřel Paul Walker, herec proslavený sérií „Rychle a zběsile“ (IV.). Vladimír Železný započal z televizní obrazovky znovu kázat návody k užití světa. Jura Pavlica oslavil šedesátiny.