Samply minulého týdne: Epopej, Koule a Diablo

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi sedmým a třináctým květnem 2012.

Troy Sanders dokazuje, že Mastodon otázkou na původ jejich názvu nenachytáte. Ozzy Osbourne je čtyřnásobným dědečkem. A slavit se za nějakou dobu bude i u Shafferů – žena kytaristy Korn je v třetím měsíci. Merrimack vypustili skladbu „Arousing Wombs in Nine Angels Pleroma“. Diablo III., které velmi pravděpodobně přitáhne na dlouhé hodiny k obrazovkám mnohé z těch, co tvrdí, že z počítačových her dávno vyrostli, trhalo rekordy v množství předobjednaných kusů. Ve stejném čase pak zveřejnila ukázku z nové skladby kapela Hotel Diablo, která se však i přes zcela jistě monstrózní počet vyhledávání slov obsažených v jejím názvu objevem týdne zjevně nestala. Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvedlo hru „Koule“ o koulařce Mileně (I.), nápadně podobné jedné známé funkcionářce a bývalé sportovkyni. V původní rozhlasové podobě se „Koule“ stala hrou roku. Umělec Jason Mercier ztvárňuje známé osobnosti z pilulek, pomocí nichž se pravděpodobně zabily. Nejnověji takto zhmotnil Whitney Houston (II.). Frontman System of a Down Serj Tankian, o kterém jsme psali minule, popřel, že by kapela chystala nové album. Řekl ale, že je hezkým komplimentem, když se na to lidé ptají.

„V Moravském Krumlově tak už není vůbec nic, tedy ani turisti, zatímco v Praze je skoro všechno, tím pádem jenom turisti.“

Jakýsi aktivní podnikatel otevře v Nevadě bordel pro fanoušky Star Wars. Angličané De Profundis, v jejichž hudbě je vždy naděje pro bezradné a trpící, poskytli nové album k poslechu. Jaromír Nohavica otevře spolu s Janáčkovou filharmonií v Ostravě plynojem přeměněný na koncertní halu. Společnost Pepsi šoupla na plechovky Michaela Jacksona. „Slovanská epopej“ je k vidění v pražském Veletržním paláci. V Moravském Krumlově tak už není vůbec nic, tedy ani turisti, zatímco v Praze je skoro všechno, tím pádem jenom turisti. Karlovarský symfonický orchestr uvedl premiéru projektu „Nosferatu – Symfonie (za) šera“, v němž slavný film doprovází modernisticky pojatá hudba. Koncert Lady Gaga v Indonésii čelí problémům. Náboženská organizace Fronta obránců islámu organizuje protesty na letišti, které mají zpěvačce bránit v přístupu do země. Fotografka Jamie Burg a grafik Kevin Burg zaujali celý svět svými cinemagrafy, zatímco časopis Time jej šokoval titulní stranou (III.). Trond Bråthen alias Nefas, mimo jiné člen Urgehal, In Lingua Morta a Angst Skvadron podle zprávy kapely Beastcraft v čtyřiatřiceti letech zemřel. Znát jej výše zmíněný Jason Mercier, jistě by mu věnoval víc než jeden obraz, my věnujeme alespoň vzpomínku v podobě „Dolcontine Blues“ (YouTube).