Samply minulého týdne: dvakrát Satan, Kanyeho církev a chlapi

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 13. do 19. ledna 2014.

Japonský audiovizuální kouzelník Ryoji Ikeda se stal novým rezidenčním umělcem v technologickém institutu Cern a John Paul Jones z Led Zeppelin založil kapelu Minibus Pimps. Ve věku čtyřiadevadesáti let zemřel významný britský animátor Harold Whitaker, známý nejen prvním tamním animákem „Farma zvířat“ z roku 1954 (I.). V Brně byla otevřena Ulička Václava Havla. Novinky.cz informovaly o tom, že Gandalf napsal dopis Putinovi. Díky Českému rozhlasu bylo na sociálních sítích možno znovu prožívat rok 1989. Česká média svorně slepičila nadšení z návštěvy Dana Browna v Praze. Tesla Tapes na Bandcamp nahráli novou hudbu od projektu Negra Branca. „Snem každého chlapa samozřejmě je, aby byl jeho syn úspěšný fotbalista,“ uvedl Sparťan, otec a chlap Jakub Otava.

CITÁT TÝDNE
„Rasistické bonmoty se dnes staly oběživem zcela normální konverzace. Optimálním místem pro takovouto konverzaci jsou například rodinné oslavy, kde se to větami, které začínají již zdomácnělým zvoláním ‚Nejsem rasista, ale…‘, jenom hemží. V tom případě je nejvyšší čas vysmát se své tchýni, zesměšnit strýčka nebo vytrolit sestru.“
Robin Kvapil pro portál A2larm

Zlaté glóby zamířily do rukou Steva McQueena, Alfonsa Cuaróna i Spika Jonzeho. Cenu za celoživotní dílo dostal Woody Allen a syn jeho někdejší partnerky Mii Farrowové se při té příležitosti na Twitteru zeptal, zda do sestřihu k Allenově poctě vložili zmínku o jeho obtěžování sedmileté dívky před nebo za tribute filmu „Annie Hallová“. Petra Kvitová vypadla v prvním kole turnaje Australian Open a v novinách se psalo, že tímto výsledkem zhatila sázkaři třímilionovou výhru. Proběhl pražský Festival krátkých filmů. Punkoví Obliterations podepsali smlouvu s labelem Southern Lord krví (II.). Tomio Okamura sršel nápady a Master's Hammer oznámili, že chystají split SP s Blackoshem. Kanye West dal u svého maséra do zubů mladíkovi, který na jeho ženu pořvával něco o negerských děvkách. To Tomáš Rosický dostal loktem do nosu. Režisér Baltasar Kormákur se chystal na natáčení dalšího amerického filmu, v němž budou Jake Gyllenhaal, Josh Brolin a islandský herec Ingvar Eggert Sigurðsson lozit po horách. Na festivalu Sundance bylo uvedeno pokračování zombie taškařice „Dead Snow“ (YouTube).

Vyšlo najevo, že se baskytarista Blur Alex James chystá uvést do prodeje nápojovou řadu nazvanou „Britpop“. Ve spodní části pozemku začala demolice hotelu Praha. Bart Simpson se omluvil, že jeho stvořitelé nazvali Judas Priest deathmetalovou kapelou (III.). Pořadatelé Zlaté tretry oznámili, že do Ostravy znovu přijede Usain Bolt. Pierre Lescure byl zvolen nástupcem Gillese Jacoba v roli prezidenta festivalu v Cannes. Kapelou, která oznámila, že to zabalí, jsou pro tento týden Efterklang. Dave Grohl slavil pětačtyřicátiny, Dana Němcová osmdesátiny. A Newborn Riot of Dreams, projekt Jonathana z Chokebore, vypustil do světa novou klidnou hudbu. Zběsilec Igorrr hrál v Nantes a na internetu se tak objevila stručná vábnička na jakýkoliv jeho koncert. A ještě jedno vyzvání k tanci: na Vinylu nominovaní Vložte kočku vypustili do světa videoklip (YouTube).

John Grant doprovodil skladbu „Glacier“ sugestivním videoklipem. Na obálce inovovaného Full Moonu se objevili Depeche Mode. Morrissey slíbil, že v druhé půlce roku vydá nové album. Režisér Juraj Jakubisko podpořil prezidentskou kandidaturu Roberta Fica. Zlaté maliny opět potvrdily své zvrácené vnímání „špatných filmů“, když nominovaly například „Osamělého jezdce“, který se vzápětí dočkal dvou nominací na Oscara. Fiona Apple nazpívala se svou sestrou Maude Maggartovou skladbu „I’m in the Middle of a Riddle“, původně od rakouského skladatele Antona Karase. Vyšlo najevo, že v Číně vzniká zábavní park chystající se simulovat potopení Titanicu. „She Used to Love Me a Lot“ se stala pilotním singlem nové desky Johnnyho Cashe, kterou deset let po jeho smrti vydolovali z hloubi osmdesátých let (IV.). The Dead Weather, kapela Jacka Whita, pustila do světa novou skladbu „Rough Detective“. Neznámé společenství v USA založilo The Church of Yeezus neboli církev inspirovanou Kanyem Westem. Vyšlo najevo, že Filip Renč při rozhovoru pro Český rozhlas verbálně útočil na filmového kritika Kamila Filu a následně si kladl podmínky stran odvysílání předtáčeného pořadu, který nakonec ČRo Plus odvysílal dle svého uvážení. Údajný fanoušek kapely Surrender of Divinity zavraždil jejího zpěváka Samonga Traisatthu, protože prý nebyl přesvědčivým satanistou. To zpěvák kapely Vital Remains dostal znamenitý nápad vystavět před sídlem vlády v Oklahomě sochu k uctění Chrámu Satanova, vybral na to peníze na portálu Indiegogo a musel čelit nevoli Církve Satanovy, která návrh sochy vnímala jako směšný a ukazující samotné náboženství jako iracionální. Není co dodat. Snad jen to, že Samply míří do hor, pročež se vrátí za 14 dní.