Samply minulého týdne: Don Giovanni, asfalt a Ephel Duath

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi jedenáctým a sedmnáctým červnem 2012.

Dobrý týden nezažili Radiohead. Nejdříve se do nich opřel Billy Corgan ze Smashing Pumpkins, který v rozhovoru prohlásil, že „chčije na zasrané Radiohead kvůli jejich pompéznosti“, aby o pár dní později pod troskami zborceného pódia zemřel Scott Johnson, jeden z techniků připravujících koncert v kanadském Torontu. A i jiná slavná jména proběhla médii v souvislosti se špatnými zprávámi: chudák Chi Cheng, basák Deftones, skončil v nemocnici se zápalem plic, zatímco Lady Gaga se těší dobrému zdraví i přesto, že dostala během vystoupení v Aucklandu na Novém Zélandu po hlavě tyčí. Muzikálová adaptace snímku Once, díky kterému před pár lety odevšad zněla ufňukaná muzika Glena Hansarda a Markéty Irglové, získal osm cen Tony, amerických „divadelních Oskarů“. Po omezenou dobu můžete před vydáním legálně poslouchat „On Death And Cosmos“ Ephel Duath. Alu Jourgensenovi neubývá elán ani železo v obličeji, jak vidno z klipu "Ghouldiggers“ (YouTube).

Jeden ze dvou existujících sedmipalcových vinylů se singlem „God Save the Queen“ (I.) od Sex Pistols byl vydražen v aukci za dvacet tisíc dolarů. DC Comics zveřejnili, že se chystají odhalit homosexuální orientaci některého ze svých superhrdinů. Podobně se vyjádřili i Marvel Comics. Na koloběhu života a smrti se to projevilo jen minimálně, rozruch vyvolává jen dadaisticky vyhlížející křesťanská organizace „Jeden milion matek“, která ihned začala brojit. To s jinou „čuňárnou“, Mozartovou operou Don Giovanni, kterou v hypermoderním podání (II.) předvedlo Stavovské divadlo, nikdo problém nemá, hříšník totiž na konci putuje do pekla. Díky propukajícímu létu se brodíme tekoucím asfaltem a vozíme tramvajemi, které se mění ve vitríny středověké hygieny. Ještě, že Motörhead přišli s řízně vyhlížejícím pivem (III.).