Samply minulého týdne: Die Antwoord, Kim Ki-duk a opilci

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 17. a 23. červnem 2013.

Bylo vedro a Miloš Zeman mluvil z Lán. V Praze koncertovali Portishead, v Čermné se konal komorní festival Magick Musick Open Air. V srpnu přijede do Prahy Owen Pallett. Deník Guardian vydal poslední rozhovor se zesnulým skotským spisovatelem Iainem Banksem. Ve věku 91 let zemřel německý inženýr a konstruktér Werner Lang, otec Trabantu 601 (I.). „Milí přátelé z Twitteru. Tvořím blesk, abych ho mohl vyfotografovat,“ tweetoval v tradičním duchu David Lynch a možná to mělo co do činění s videoklipem, který natáčí pro Nine Inch Nails.

CITÁT TÝDNE
„Nikdy nepřekročíme svůj stín přítomnosti. Jsme svázáni vlastními hodnotami a hájíme své posty. Neuděláme nic lepšího, než jsme my sami. To jen géniové udělají něco lepšího, ale ti sedí někde v koutku, jako seděl Kafka nebo Hašek. Ti svou dobu myšlenkově předběhli. Byli to ze dvou třetin šílenci.“
režisér Robert Sedláček v rozhovoru pro Dokrevue.cz

Český lev má konkurenta. Italské výroční ceny David di Donatello se podle serveru Twitch vyznačují mimo jiné tím, že moderátoři mluví více než ocenění. Nejlepší italský film prý loni natočil Giuseppe Tornatore. To korejský režisér Kim Ki-duk vystříhal ze svého nového filmu „Moebius“ několik scén incestu, aby mohl být snímek vůbec uveden v tamních kinech. Premiéru můžeme tušit na benátském festivalu, který loni Kim vyhrál. Radim Špaček začal natáčet nový film „Místa“. Autorem scénáře je stejně jako v případě ceněných „Pout“ Ondřej Štindl. Martin Scorsese a Leonardo DiCaprio se znovu pouští do společné akce – „The Wolf of Wall Street“ má venku první trailer. Mnohem větší grády má ovšem upoutávka na „Elysium“ (YouTube).

Label Sub Pop oslavil pětadvacetileté výročí vlastní kolekcí bot (II.). Uplynulo 115 let od narození spisovatele Ericha Marii Remarqua a 20 let od vydání deathmetalového milníku „Covenant“ od Morbid Angel. V roce 1970 se Black Sabbath umístili s albem „Paranoid“ na prvním místě britské albové hitparády, v roce 2013 se jim totéž podařilo s deskou „13“. Bill Callahan vydá 17. září nové album „Dream River“, Floexovi zase u německého labelu Denovali vyjde v srpnu EP „Gone“. Zemřeli Filip Topol (III., vzpomínka Jana Macháčka) a James Gandolfini. Die Antwoord zveřejnili výchovný videoklip k první skladbě z chystané desky „Donker Mag“, Fuck Buttons první vlaštovku z alba „Slow Focus“ a okultně zakuklení Ides of Gemini zase krásně temný videoklip ke skladbě „Starless Midnight“ z loňského debutu „Constantinople“ (YouTube).

Ze sportu: Roman Šebrle, olympijský vítěz a první desetibojař, který ve své disciplíně překročil hranici 9000 bodů, ukončil profesionální kariéru. Z myslivosti a sportovního skautingu: „Jeleń není v hledáčku Baníku,“ uvedly fotbalové stránky ostravského klubu. „Těším se, že mi poděkuje za fantastickou protipovodňovou ochranu města,“ vzkázal skromný kolibřík novému primátorovi Prahy. Vyšlo nové číslo časopisu Rock-A-Rolla s Palms na obálce (IV.). „Všude bývá nepořádek, spousta lidí a randál. Opilci chodí do parků močit a zvracet. Dejte mi s festivalem pokoj. Kdyby nebyl vůbec, stejně by se nic nestalo,“ řekl redaktorovi MF Dnes seniorka z Karlových Varů, kde v pátek začne 48. ročník filmového festivalu, pročež se Samply na dva týdny odmlčí.

ilustrace Filip Topol – Štěpán Adámek (Silver Rocket)