Samply minulého týdne: Dickens, lahve a razítko

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi šestnáctým a dvaadvacátým dubnem 2012.

Nile nedostali indická víza, Indové nedostanou Nile. Ulver na konec května chystají „Childhood's End“ (I.), album remixů už klasických skladeb ze šedesátých let. Můžete předobjednávat. Vulture Industries podepsali smlouvu na další album se Season of Mist. Zemřela Dagmar Hochová, fotografka známá svým humanisticky orientovaným dílem i snímky známých literátů. Zdeněk Troška, který se bohužel taky považuje za humanistu, žije a dokonce chystá další komedii z venkovského prostředí. Michael Tolkien a Gerald Dickens, vnuk a prapravnuk slavných spisovatelů, chystají dvě knihy pro děti vycházející z příběhů, které J.R.R. Tolkien vyprávěl malému Michaelovi. Údajně se prodalo už víc než 250 tisíc lahví „motorhedího“ vína. Nor Rune, který stejně jako mnoho jiných mladých asociálů propadl hře World of Warcraft, nedávno zjistil, že jeho dlouholetým spoluhráčem byl Anders Breivik. Server Aktuálně pak vznesl otázku, jestli se právě ve světě Warcraftu nezrodily Breivikovy plány. Brit Albert Vickery, který na podzim načmáral na brněnskou radnici „Save the opera! Save the ballet! Get angry!“, dostal podmínku. A vůbec se děly věci – v americkém Baltimoru spatřil světlo světa nejmetalovější narozeninový dort (II.). Sci-fi fetišisté se musejí radovat, na svět se dostal dopis Philipa K. Dicka, v němž reaguje na zpracování Blade Runnera.

118. ročník BBC Proms (YouTube), což je světoznámá hudební přehlídka odehrávající se v létě v Londýně, uvede i historicky první skladbu vynálezce Wallace ze slavného dua Wallace a Gromit. Od švédských Shining se dočkáme EP s remixy. Mimo jiné například Katatonie. Čínský umělec Aj Wej-wej má neustálé problémy s perzekucí ze strany úřadů. Chce žalovat vládu, která mu uložila mnohamilionovou pokutu za údajné krácení daní, avšak nemůže, neboť mu policie odmítá vydat identifikační razítko, které je nutné coby formální náležitost pro žalobu. Blíží se dvě akce, které lze rozhodně doporučit. Jedna je příkladem zvládnuté a druhá nezvládnuté grafické prezentace. Jistý Antonio Manfredi, kurátor jednoho italského muzea, je nespokojen se způsobem, jak se tamní vláda staví k finanční podpoře výtvarného umění. Tak začal pálit obrazy (III.).

fotografie: Reid Singer