Samply minulého týdne: Děda Mráz, Grimmové a Spiderman

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi čtyřiadvacátým a třicátým prosincem.

Baskytarista anglických Nightvision zemřel při noční automobilové nehodě. Milovníci seriálů můžou poplakat nad smutným videem všech zrušených a pak popřemýšlet třeba nad procházkou. A pokud by je ani to nepobídlo k pohybu, tak galerie pětatřiceti úmrtí seriálových postav už musí. Ruská Agentura pro rozvoj a výzkum nemovitostí spočetla majetek Dědy Mráze. Dosahuje výše sedmdesáti čtyř milionů rublů. Legendární tvůrce komiksů Stan Lee (I.) oslavil devadesáté narozeniny. Vydavatelství Marvel současně oznámilo, že umře Spiderman. Album „21“ zpěvačky Adele je v Anglii nejvíce vyměňovaným dárkem. Waning natočili klip ke skladbě „At the Peak of Indifference“ z chystané novinky. Brněnské Národní divadlo chystá hru podle oscarového snímku „Králova řeč“. Britney Spears bude vyhozena z X-Factoru. Zemřel herec Charles Durning. Eli Young Band se holedbají, že přišli s prvním sci-fi klipem ke country písničce. Můžete se jím pokochat níže, zajímavý je hlavně díky komentářům fanoušků kapely, kteří se, jak vidno z diskuse na YouTube, s videem neumí moc popasovat.

Italský sochař Maurizio Cattelan vyvolal rozruch dílem „ON“ – postavičkou modlícího se Hitlera (II.), kterou umístil do průchodu jednoho z domů v bývalém varšavském ghettu (III.). Německá ministryně pro rodinu Kristina Schröderová kritizovala klasické pohádky. Nelíbí se jí sexismus nebo rasistické narážky, které obsahují. Třeba Pipi Dlouhá punčocha říká otci „králi negrů“. Schröderové se nelíbí ani díla bratří Grimmů, málokdy je v nich kladná ženská postava. Kromě toho se ještě nemůže s manželem dohodnout, jestli dárky nosí Santa Claus nebo „vánoční muž“. To Saúdské náboženské policii je to nejspíš jedno – při razii zatkla jedenačtyřicet lidí za „spiknutí s cílem slavit Vánoce“ nehledě na to, od koho co bylo.