Samply minulého týdne: Darkthrone, Spice Girls a Stalin

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým pátým červnem a prvním červencem 2012.

Yevgeny Bryun, ruský hlavní lékař, řekl, že za enormní problémy, které má jeho země s drogami, můžou Beatles. Server A. V. Club přišel s výčtem patnácti autorů, kteří se museli omlouvat kvůli kontroverzní povaze své tvorby nebo chování. Nechybí mezi nimi Darkthrone ani Michael Jackson. Slovenská národní galerie připravila výstavu „Prerušená pieseň – Umenie socialistického realizmu 1948–1956“ (I.), na kterou mimo jiné láká pětimetrovou sochou Stalina před vchodem. V Šumperku byly zahájeny Klášterní slavnosti skladbami Te Deum Jeana Baptista Lullyho a Marca-Antoina Charpentiera. První jmenovaný se při prvním uvedení svého díla v roce 1687 bodl taktovkou do nohy a o pár měsíců později zemřel kvůli gangréně. Panu prezidentovi se nelíbil film „Good Vibrations“, který zahajoval Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Adele je těhotná. 50 Cent boural v autě. V Praze bez většího zájmu fanoušků koncertoval vpravdě už legendární americký písničkář John Hiatt. V DOXu probíhá retrospektivní výstava Karla Nepraše. Píseň „Survival“ slavných Muse bude oficiální skladbou olympiády v Londýně. Tamtéž proběhla první světová debata o hip-hopu, které se účastnili hudebníci i akademici, sešly se Spice Girls kvůli propagaci jimi inspirovaného muzikálu a hořel hotel, ve kterém byla ubytovaná Rihanna. V CNN sestavili žebříček padesáti nejlepších letních akcí. Dostaly se do něj i české festivaly Hip Hop Kemp a Obscene Extreme. Rafani nabízejí zdarma ke stažení filmový debut „31 konců/31 začátků“. As I Lay Dying vypustili klip ke skladbě „Cauterize“ (YouTube, II.).

Některé reakce metalové obce na zatčení Randyho Blythea už už vyvolávaly dojem, že tento žánr preferují spíše slaboduší, ale naštěstí tomu tak není – z obdivu k Sepultuře, Megadeth a Slayer se v rozhovoru vyznal Michael Fassbender. Agalloch streamují „Faustian Echoes“. David Fox, jehož jako chlapce využili v devadesátých letech britští Placebo coby tvář svého debutu (III.), chce nyní kapelu žalovat, úspěch desky mu prý zkazil život. V listopadu v Praze vystoupí Kris Kristofferson. Snoop Dog doplatil na osm gramů marihuany, kterou si dovezl do Norska – zadrželi ho kvůli ní. Není neveselé, že díky speciálně vycvičenému psovi.