Samply minulého týdne: Daniel Landa, Florida a kontrasty

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 18. do 24. května 2015.

Pražský radní pro kulturu Jan Wolf zavdal k několika dnům přiměřeně intenzivního mediálního veselí. Přišel s myšlenkou, že by v rámci oslav 700. výročí narození Karla IV. vznikla hymna věnovaná tomuto panovníkovi, přičemž by jako autor mohl být angažován Daniel Landa. Ozvali se proti tomu jiní politici a například i Spolek studentů historie FF UK, až si to nakonec Jan Wolf i Daniel Landa rozmysleli a legrace skončila ještě dříve, než začala. Pokud vás oslovuje kontrast, padnete si třeba do noty s jedním z následujících umělců: Ukrajinec Alexey Kondakov zasazuje postavy z klasických obrazů s náboženskou tematikou do současnosti (I.), zatímco Polák Jakub Rozalski zasazuje roboty mezi krávy (II.).

TWEET TÝDNE

Mlčenlivý tweet astronauta Terryho W. Wirtse

Smrdutost vody v Brněnské přehradě vyvažuje krásné okolí, k němuž nyní přispěl nově otevřený klub AHOY lákající sinicemi vystrašené návštěvníky na plážovou atmosféru. Jestli ještě nehledáte kešky, tak začněte, motivovat může třeba DVTV. Na Floridě začne od 1. července platit zákon nutící všechny webové stránky nabízející stream nebo stažení hudby či videa uvádět jméno, fyzickou adresu a telefonní číslo provozovatele. Pokud jste smutní, zajisté vás rozveselí američtí Vorde. Představitelé postav ze seriálu „Hra o trůny“ si spolu s Coldplay střihli zábavně-hudební video (YouTube), mající za cíl podpořit dobročinnou kampaň Red Nose Day společnosti NBC, která dobře ví, že když se vedle charismatických a zábavných herců posadí členové Coldplay, vzniklá lítost nedovolí lidem nepřispět.