Samply minulého týdne: Coldplay, Obituary a Silent disco

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi čtyřiadvacátým a třicátým říjnem 2011.

Z Borknagar odešel bubeník David Kinkade. Voivod a Obituary budou příští rok vydávat nová alba. Všemožné aktivity s novými deskami týden co týden vyvíjí i spousta poměrně dost nezajímavých kapel typu Iced Earth, Testament nebo Nightwish, spoléhaje se zřejmě na to, že se vždycky najde nějaký koupěchtivý nadšenec. Další dobrá zpráva: dnes je nás už víc než sedm miliard. Tak si k tomu hned pojďme zahrát „Cup of Babylon“ od kapely Bestia Arcana (I., Soundcloud).

A pokud se vám to nelíbí, přemýšlejte, jestli jste dost otevření novému. Třeba takový norský ministr kultury Anniken Huitfeldt, který dnes předá kapele Enslaved čestné uznání od organizace NOPA sdružující norské skladatele populární hudby a textaře, to už má srovnané. Honza Vedral napsal o nové desce Coldplay, že „se jim daří zůstat jednou z nejpřesvědčivějších současných kapel hlavního proudu s vlastním zvukem, kterou před vyhořením chrání řada podmanivých a dotažených hudebních nápadů“, Karel Veselý že „poctivě hrají roli obyčejných hvězd pro obyčejné lidi, kteří potřebují konsensuální kapelu s nekonfliktními postoji, a jejich sladkobolné melodie v rádiu nikoho neurazí“. Album „Lamento“ Prvního hoře vyhrálo Břitvu desetiletí. Sympatické je vzhledem k drtivé převaze metalu i umístění „Nanoalba“ od Tata Bojs na desátém místě. Nasum se chtějí naposledy rozloučit s fanoušky a s Mieszkem Talarczykem (II.) – příští rok odehrají pár koncertů na vybraných místech. Americký zpěvák Ryan Adams si tropil legrácky z metalu (YouTube).

Rozjel se Komiks fest, potrvá až do pátého listopadu. Příští rok vyjde nahrávka remix deska Morbid Angel. Jestli se už nemůžete dočkat, kupte si zatím jejich dupačky (III.) na e-shopu Season of Mist. Cirka od dvacáté minuty Týdne v regionech brněnské České televize můžete sledovat, jak elegantně si jeden místní klub po vzoru zaběhlého zahraničního trendu poradil s hlasitou hudební produkcí rušící spánkuchtivé nájemníky – zavedl Silent disco. Metallica měla pár hodin k dobru na přemýšlení o chystaném albu, její vystoupení na Velké ceně Indie totiž bylo zrušeno. Mnozí fanoušci Formule 1 si v onom momentu možná uvědomili, že vášeň, které obětovali život – předražená bizarní auta jezdící do zblbnutí dokolečka po několika kilometrech asfaltu, není zase takové terno, a rozbili pódium.