Samply minulého týdne: Coenovi, Václav Stratil a Marvel

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 27. října do 2. listopadu 2014.

Uplynul rok od úmrtí Lou Reeda. V Brně proběhla Expozice nové hudby. Redaktoři Deníku Sport se zase jednou bavili uplynulým kolem fotbalové ligy; v tom aktuálním prohrála Sparta, zatímco Baník Ostrava utrpěl vítězství. Vítězi Mercury Prize se stali Young Fathers, kteří zanedlouho zahrají v Praze. Studio Universal oznámilo, že v novém komediálním filmu bratří Coenových nazvaném „Hail, Caesar!“ budou hrát George Clooney, Ralph Fiennes, Tilda Swintonová, Channing Tatum a Scarlett Johanssonová a do kin se dostane 5. února 2016. To nové desky Boba Dylana „Shadows in the Night“ (I.) se dočkáme už napřesrok – a bude obsahovat covery skladeb Franka Sinatry.

CITÁT TÝDNE
„Autor těchto řádků musí přiznat, že se Stratilem a jeho blízkými strávil ještě několik dalších hodin a bedlivě sledoval, jestli se v jeho okolí neobjeví nějaký projev propagace násilí vůči nějakým skupinám obyvatelstva. Ale i přes pokročilou konzumaci různých nápojů nedošlo ani k hajlování, což se jinak v mnoha restauračních podnicích v takovém stavu a v takové hodině v rámci prapodivné alkoholické demence dělává (britský princ Harry by mohl vyprávět).“
Jan H. Vitvar (Respekt) ve článku o udělení Ceny Michala Ranného Václavu Stratilovi

Poté, co vyhrál turnaj ve Stockholmu a vypadl v prvním kole ve Valencii, skončil tenista Tomáš Berdych v Paříži v semifinále. Willis Earl Beal, písničkář a protagonista na MFF v Karlových Varech letos soutěžícího filmu „Memphis“, představil nový videoklip. Marián Labuda slavil sedmdesátiny a samostatný československý stát šestadevadesátiny. Na protest proti udělení Medailí za zásluhy za politický servis vrátil den po státním svátku tu svou režisér Jan Němec. Média psala o tom, že Robert Sedláček provedl teroristický útok na etiketu. Dronerockoví Earth a The Bug se spojili v nečekané kolaboraci (Soundcloud).

Crowdfundingová sbírka zpěvačky Muchy skončila úspěchem, zatímco snaha zamezit dalším londýnským koncertům kapely Nickelback nikoliv - tisíc dolarů se vybrat nepodařilo. Tisk informoval o takovém normálním víkendu diktátora Kim Čong-una, který „podstoupil operaci kotníku a provedl čistku v armádě“. Soutěžní sekci Česká radost vyhrál na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě snímek Martina Duška „K oblakům vzhlížíme“. Marvel informoval fanoušky o svých filmových plánech do dalších měsíců (II.): v květnu 2016 se dočkáme třetího Kapitána Ameriky, v červenci 2018 Black Widow, prvního marvelovského celovečerního filmu s ženskou hrdinkou, v mezičase pak třeba Doctora Strange a třetího Thora. Bratři Pontiak sdíleli novou skladbu (Soundcloud).

Michael Bay oznámil záměr zfilmovat útok na americkou ambasádu v Libyi. Uplynulo čtrnáct let od premiéry „Requiem za sen“, patnáct let od uvedení filmu „V kůži Johna Malkoviche“ a šestnáct let od „Kultu hákového kříže“. Marilyn Manson se v nové skladbě „Third Day of a Seven Day Binge“ vrátil ke glam rocku a znělo to mile (YouTube). O pár dní později oslavil Halloween s Ninjou a Johnnym Deppem, kteří doprovázeli koncertní provedení „Beautiful People“.

Autoři filmu „Lego příběh“ se zavázali k tomu, že stvoří scénář k jeho pokračování. Před Ministerstvem kultury v Praze proběhla demonstrace (III.) proti rozhodnutí neprohlásit vlakové nádraží v Havířově památkou, mluvčí ministerstva při té příležitosti přečetla stanovisko úřadu, který prý uznává umělecké kvality částí nádraží, jejichž výčtem obsáhla pomalu celou stavbu. Skončila kapela Dirty Beaches, jedno z našich zjevení na letošním katovickém festivalu Off. Žezlo Samplů převzal na měsíc Tomáš Kouřil.