Samply minulého týdne: Charlie Hebdo, Hra o trůny a Lída

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 5. do 11. ledna 2015.

David Bowie a Elvis Presley slavili narozeniny. Očekávání rostlo poté, co vyšlo najevo, že na nové desce Björk pracuje též Haxan Cloak. Divadlo Husa na provázku oznámilo plán uvést inscenaci o umučeném knězi Toufarovi. Do českých kin vstoupil film „Fotograf“ a Karlem Rodenem a Janem Rejžkem; Aleš Borovan o něm v recenzi napsal: „Pavlásková se při rozkrývání Saudkových démonů, inspirací a tvorby bohužel nedostala dál než na úroveň Saudkových promluv a sebestylizací v bulváru coby permanentního spermoně.“ Film držitele Medaile Za zásluhy o stát v oblasti umění Filipa Renče o Lídě Baarové byl herecky obsazen: titulní role připadla Táni Pauhofové, Josepha Goebbelse bude hrát slavný rakouský herec Karl Markovics. Tato událost si řekla též o citát.

CITÁT TÝDNE
„Setmělo se a pokojem táhnou stíny. Baarová sedí v křesle, které se utápí v šeru. Sípavě oddechuje a její tvář začíná mít barvu mramoru, oči jsou vytřeštěné.“
ukázka ze scénáře plánovaného filmu o Lídě Baarové

Francie zažila několik teroristických útoků a populisté vycítili šanci dát o sobě vědět; nám jsou bližší reakce karikaturistů z celého světa, kteří reagovali na vraždy redaktorů satirického magazínu Charlie Hebdo (foto v pořadí David Pope, Carlos Latuff a Hugleikur Dagsson). Deník MF Dnes se na zmíněné události dotázal Samira Hausera z kapely Vanessa, který mimo jiné řekl: „Tak samozřejmě se mi nelíbí, když někdo útočí na umělce, i když jsou to Francouzi.“, načež se deník rozhodl rozhovor nepublikovat. Panda Bear pár dní před vydáním nové desky zprovoznil interaktivní webovou stránku k ní. To skotská indie kapela Belle & Sebastian sdílela se svými příznivci novou píseň z nadcházejícího alba „Girls in Peacetime Want to Dance“. The Body a Thou se vytasili s novým albem, na které lákali vítaně odporným coverem skladby „Terrible Lie“ od Nine Inch Nails (Bandcamp). Album Thou „Heathen“ bylo zároveň serverem Pitchfork vyhlášeno nejlepší metalovou deskou loňského roku.

Spisovatel Haruki Murakami vyjevil záměr otevřít na čtrnáct dní internetovou poradnu. Produkční společnost Sony Pictures potvrdila úmysl uvést za měsíc ve Velké Británii hrubozrnnou komedii „The Interview“ o atentátu na severokorejského vůdce. Filmová přehlídka Projekt 100 oznámila, že v letošním ročníku vrátí do českých kin Hitchcockovo „Okno do dvora“ či Fincherův „Klub rváčů“. František Štorm hovořil s magazínem Echoes o Indii, komunismu a Šumavě. Marilyn Manson zveřejnil další skladbu (YouTube) z chystané desky a server Stereogum vyjádřil stejně jako u dvou předešlých radost.

„Nová deska. Letos.“ utrousila lapidárně Chelsea Wolfe. Podobná oznámení učinili též The Prodigy a Scott Weiland. Média informovala o plánované akademické konferenci, která bude na půdě univerzity v Birminghamu zasvěcena skupině Kraftwerk. HBO oznámilo, že pátá sezóna seriálu „Hra o trůny“ začne 12. dubna, kdy bude odvysílán první z deseti dílů – autor předlohy se tentokrát scenáristicky nepodílel ani na jednom z nich, prý se soustředí na dokončení šesté knihy. Už dříve pak herec Charles Dance prozradil, že se hovoří o možném samostatném filmu o jeho postavě – Lordu Tywinu Lannisterovi.