Samply minulého týdne: Cate Blanchett, Dismaland a Tábor radosti

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 17. do 23. srpna 2015.

Média přinesla zprávy, že z šumavské obce Prášily zmizela černá stavba Relaxačního centra, a že ze střech košických paneláků musí zmizet dřevěnice, instalace Tomáše Džadoně, kterou si prohlížel celý svět (I.). Tábor radosti mimoděk sdíleli informaci, že Moimir Papalescu mixuje jejich nové album. Uplynulo pětadvacet let od koncertu The Rolling Stones v Praze na Strahově. Bat for Lashes se proměnila v Sexwitch. Základní škola v Jemnici pochválila své deváťáky sdružené do týmu Hitlerjugend Jemnitz za vzornou reprezentaci školy v soutěži historických znalostí a dovedností. Zvedáme uznale pravici.

TWEET TÝDNE

Jim Carrey a Hugh Jackman laškovali na Twitteru

Morrissey lichotil Larrymu Kingovi, který moderoval první zpěvákovo interview po deseti letech; jen pár dní poté potvrdil Morrissey zářijový termín vydání svého literárního debutu. Dům, ve kterém vyrůstal Kurt Cobain, se stále nedaří prodat – z původního půl milionu dolarů zlevnil již podruhé, nyní na 329 tisíc. Možná by pomohlo spojit se s marketéry obchodního domu Harrods, v němž v oddělení luxusních tryskáčů momentálně prodává zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson.

CITÁT TÝDNE
„My, zde podepsaní vědci a vědkyně, pracovníci akademických a výzkumných institucí, jsme velmi znepokojeni prudkým nárůstem xenofobie ve společnosti. Mnozí politici i média užívají rétoriku strachu z cizinců a lhostejnosti k jejich utrpení, dříve považovanou za extrémní a nepřijatelnou.“
zatímco většina domácích médií honila čtenost libovolnými, ale ideálně apokalypticky vyhlížejícími příběhy o uprchlících, podepsali stovky vědců apel proti strachu a lhostejnosti

V prvním traileru znovu ožilo monstrum Victora Frankensteina. Disappears oznámili, že v listopadu vydají svou reinterpretaci Bowieho alba „Low“. Jan Rejžek a Miroslav Kalousek si libovali, jaký je Trutnoff znamenitý festival. Cate Blanchett prodávala svou australskou rezidenci a skrze fotografie realitní kanceláře odhalila, jaký má vkus. Ten mají i na portále Vágus, pročež utrousili pár slov a obrázků z nádražky v Jaroměři (II.). A má ho i režisér Todd Haynes, jehož v Cannes úspěšná „Carol“ zveřejnila první trailer (YouTube).

Laibach koncertovali v Severní Koreji a média nepřinesla dokumentaci, jak jejich koncert ohlíží Kim Čong-un. Banksy ve Weston Super Mare otevřel depresivní lunapark Dismaland (III.) a pozval do něj Run the Jewels, Pussy Riot anebo Sleaford Mods. Jak by vypadalo Tokio bez reklam? Prokrastinujte zde. A pak můžete navázat na webu deníku Guardian, který už roky dokumentuje pracovny spisovatelů – posledním v řadě se stal úhledný Haruki Murakami. A závěrem tři nové klipy k novým písničkám New Order, Chvrches a Tame Impala.