Samply minulého týdne: Buzludža, Špaček, Šuk a OVTV

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 6. do 12. června 2016.

Nejspíš jen málokoho by před týdnem napadlo, že Miloš Zeman výměnou za kavkazskou kořalku projeví lidskost. Uznal totiž genocidu Arménů, jíž se Turci dopustili před sto lety a dodnes se za ni neomluvili. Europoslanec za KDU-ČSL a někdejší právník OSA Pavel Svoboda se sice tvářil, že místo Zemana raftuje na vzedmuté vlně bázlivého českého národovectví, antievropanství a nadšení pro EURO 2016, šlo však skutečně o recesi. Přestože hranice mezi srandou a skutečností bývá v tuzemsku děravá jak síť v bráně (YouTube).

Ještě víc zarážející bylo, že jestli se nějaké instituci nedostávalo pomoci a ochrany, pak Policii ČR. A to přestože musela v uplynulých měsících nejednou čelit stížnostem, že si své heslo nevykládá vždy v souladu s platnou literou zákona. Namátkou za to, že 1. července 2015 pomáhala řádně ohlášenému průvodu, vybavenému dvěma šibenicemi a viditelně směřujícímu k potlačování práv a svobod občanů, odklízet z cesty překážky, například sedící levicové intelektuály. Nebo za to, že během loňského Mezinárodního dne studentstva bez studentstva na Albertově a letošního velikonočního pondělí nahrazovala ochranku prezidentům České a Čínské lidové republiky. Ministr vnitra Milan Chovanec se mohl ohánět analýzou (I.) o dopadu překotného a zjevně účelového sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru pro odhalování finanční kriminality (ÚOKFK), jak chtěl. Stejně se několik členů vedení ÚOOZ včetně jeho ředitele Roberta Šlachty, který před třemi lety schválil policejní zásah na půdě Úřadu vlády, nechalo uvolnit do civilu. Jaké neřádstvo si tento hrubý zásah do policejních pravomocí vynutilo, prozatím není jasné.

CITÁT TÝDNE
„Žena u stolu nesedí jako muž na plný sed, ale jen v třetině židle. To proto, aby držela tělo vznosně a zpříma. Žena u stolu nesedí proto, aby se najedla, ale aby byla krásná.“
Ladislav Špaček

Zákonům, ale etik(et)y, se zpronevěřil i soudce vkusu Ladislav Špaček (II.). V článku „Co s ubrouskem a mobilem při večeři? Devět pravidel moderní etikety“ vytištěném v magazínu OnaDnes zaměnil ženy s nesvéprávnými ozdobami. Krom jiných mu to vytkla přispěvatelka Deníku Referendum Zuzana Válková, která však přednostně ukázala Vladimíru Körnerovi, že ženské psaní vůbec není tak povrchní, jak stárnoucí spisovatel tvrdí. Výbornou analýzu v témže deníku přinesla ještě jiná Zuzana, tentokrát Vlasatá. Týkala se příčin vzestupu Andreje Babiše. Kritiky historikem a pedagogem Davidem Františkem Wagnerem nebyla ušetřena ani nekritičnost jinak uznávané DVTV vůči nejrůznějším duchovním zplodinám.

Tuto slabost sdílí DVTV s Parlamentními listy, jejichž slogan byl příhodně zparodován na „Nikdo nám nediktuje, o čem smíme lhát“. Ostatně to jen potvrdil rozhovor s gynekologem doc. Šukem. Zmíněný expert se vyskytl ještě po boku Moniky Absolonové nebo Zdeňka Trošky ve svébytné Galerii (j)elit národa blahopřejících k 25. výročí Haló novinám. Gaylord „Greg“ Jebal (III.) před svým tchánem by si stěží uřízl větší ostudu. Nemluvě o Martinu Komárkovi, který by tvůrce oceňovaného filmu „Kobry a užovky“ nejraději za vulgarismy pokutoval. Skoro jako na smrt, jejímž přičiněním se na věčnost odebrali 4. nejproduktivnější hráč v historii NHL Gordie Howe a autor scénáře Formanova „Amadea“ Peter Shaffer, se též zapomnělo na 82. narozeniny kačera Donalda. Naopak příležitost začít žít nový život se skýtá památníku bulharské komunistické strany na hoře Buzludža. Zpustlá, jakože mimozemská stavba, která si zahrála ve videu ke skladbě „Winter Is Coming“ z dílny grimeové Perfect Hand Crew, by se mohla stát muzeem.

Nespokojenost s prací novinářského tandemu Drtinová – Veselovský přinesla ještě jiné plody. Jiří Ovčáček oznámil, že spouští hradní OVTV, která prý vůči prezidentově životu a dílu zaujme nestrannější postoj. Na zlepšení svého mediálního obrazu nezávisle na obou „televizích veřejné služby“ pracoval také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten se však spíš inspiroval Vladimírem Železným a jeho zjevně překonaným pořadem předem připravených otázek a odpovědí, neboť větší pozornost na sebe strhl i Lotyš vrhající cihly po Pražácích.