Samply minulého týdne: Brno – Bystrc a další Satanské verše

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 2. do 8. března 2015.

V hlavním městě České republiky odhalili ještě na sklonku předešlého týdne ministr kultury a islamofobní starostka Jana Černochová poeziomat, který následně vyvrhl verše Egona Bondyho. Kapela Cocotte Minute se zapojila do soutěže o nejdebilnější crowdfundingový projekt. Rádio Wave bylo po 2374 dnech vysílání k naladění na vlnách FM: na hodinu mu své frekvence propůjčila stanice Vltava. Björk zveřejnila přebal fyzických nosičů s její poslední deskou „Vulnicura“ (I.) a Yob zahájili severoamerické turné.

CITÁT TÝDNE
„Existuje však jeden film, o němž se příliš nemluví a kromě filmových klubů se takřka nevysílá. Přesto je považován za základní pilíř moderní kinematografie a pravidelně se umisťuje na předních žebříčcích nejlepších filmů všech dob. Pochází z gründerského období němé éry, což jej spolu s tříhodinovou stopáží činí takřka neukoukatelným. Ty, kteří vydrží až do konce, ale vystaví tíživému, mefistofelskému dilematu - geniální tvůrce dal svůj talent a magickou sílu filmu do služeb lži a antihumanistické ideologie.“
Jan Adamec, Lidové noviny, příloha Orientace v profilu filmu „Zrození národa“, od jehož premiéry uplynulo sto let

V soutěži Best Book Design from All over the World 2015 byla zvláštním uznáním oceněna kniha Pavla Karouse „Vetřelci a volavky“. Dva oznámili detaily australsko-novozélandského turné (II.). Ruské ministerstvo kultury vymezilo témata, která filmařům usnadní přístup k dotacím, a na webu Cinepuru k tomu vyšel komentář. Pořadatelé festivalu Rock for People, který se s oblibou tváří, že je rok 1997, oznámili účast „whisky nasáklé heavy metalové superkapely Motörhead“. V Moskvě byl pohřben zavražděný opoziční politik Boris Němcov. Na internetu byl ke zhlédnutí krátký film, na jehož základě natočil Damien Chazelle úspěšný celovečerák „Whiplash“ (YouTube).

„Ukázal jsem ženě ptáka a schovali [jsme] se za břízky,“ citoval server iDnes fotografa, který zachytil lasičku se žlunou, jejichž souboj si prohlížel celý svět; v České republice se ale spíše řešila rozchodová situace oblíbeného seriálového herce Romana Vojtka. Uprostřed týdne se objevil nový videoklip kapely Vložte kočku a v neděli pak nový klip kapely Tvrdý/Havelka, v němž se trmácí tramvají Miroslav Krobot. Sir Simon Rattle byl ohlášen jako ředitel Londýnského symfonického orchestru, zatímco nakladatelství Paseka avizovalo nové vydání Rushdieho „Satanských veršů“. V souvislosti s videoherní adaptací „Gran Turismo“ vyplulo na povrch jméno režiséra Josepha Kosinského. Punkáči sledovali první díl seriálu o subkulturách „Kmeny“, v němž se hudebníci ze scény hodně zdravili a objímali. Na Slovensku se rozhodli bojovat proti „satanistické kapele Die Antwoord“ a to grafikou ze samotného pekla (III.).

TWEET TÝDNE

výtvarník David OReilly reaguje na periodika, která vzala vážně jeho web, na němž běžně vygooglovatelné fotografie prohlásil na neobyčejně realistické produkty počítačové grafiky

Wino a Conny Ochs zveřejnili novou skladbu z druhé společné desky. „Je o ztrátě víry a jejím nalézání. A boji o ni,“ řekl k tomu Ochs, někdejší řidič kytaristy kapel Saint Vitus či Spirit Caravan. Harrison Ford havaroval v letadle starém jako on sám. Frontman skupiny Lamb of God Randy Blythe potvrdil, že pracuje na hudbě ke krátkému baletnímu číslu choreografa Matthewa Fraina. Kanadská národní banka vyzvala fanoušky zesnulého Leonarda Nimoye, aby přestali v jeho jménu zdobit tamní pětidolarové bankovky (IV.). A co by to bylo za týden, kdyby se nedražil rodný dům slavného hudebníka – cena toho, v němž se narodil Kurt Cobain, pro nezájem klesla o sto tisíc dolarů. Uplynulo pětadvacet let od chvíle, kdy Československá republika přestala být socialistickou. V Brně – Bystrci ohlásili zrušení autobusové zastávky U Borovice.