Samply minulého týdne: Bowie knihomol, Goblin a Miley

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 30. zářím a 6. říjnem.

Začal největší asijský filmový festival v jihokorejském Busanu. Skončil filmový festival Ostrava Kamera Oko. Ve věku 62 let zemřel Erich Cviertna, jeden ze dvou trenérů Baníku Ostrava, muž, který byl u dvou titulů klubu v jeho nejslavnější éře a letos v létě se k němu vrátil. Jindy mlčenlivý fotbalový klub Slavia Praha se pustil do trenéra Sparty, který prý minulý víkend po derby děkovačkou podnítil invazi některých ultras na trávník. Hospodářské noviny se čtyřiceti osobností tázaly, zda se máme bát komunistů. Zpěvák Rammstein Till Lindemann vydal svou druhou sbírku poezie, nazval ji „In stillen Nächten“ (I.). Světová média s gustem šířila zprávu, že v nové sezóně „Simpsonových“ zemře jeden ze členů rodiny, byť indicie směrují též ke kterékoliv z vedlejších postav. To populární spisovatel Tom Clancy zesnul doopravdy. A Guillermo del Toro natočil znělku aktuálního strašidelného dílu „Simpsonových“. Andrew Hung z Fuck Buttons režíroval jejich nový klip „Brainfreeze“ (YouTube).

Pětaosmdesát let pracoval pro Paramount, teď v pětadevadesáti zemřel – A. C. Lyles. Obec Frýdek-Místek přiznala, že na loňském koncertě Iggyho Popa prodělala tři a půl milionu, když dorazila jen pětina z očekávaných pěti tisíc fanoušků. Právě tento koncert byl poslední akcí v místní sportovní hale, s jejíž demolicí se právě začalo. Banksy úřadoval v New Yorku (II.). Vyšlo „Solo“ od Williama Boyda, třetí autorizovaná bondovka od někoho jiného, než Iana Fleminga. YouTube udělí vlastní hudební ceny, ceremoniál bude režírovat Spike Jonze. Heiden vyzvali k „Setkání“. Server Stereogum seřadil desky U2 od nejhorší po nejlepší, začal u „Rattle And Hum“. Zemřel významný bulharský filmový režisér Rangel Valčanov.

CITÁT TÝDNE
„Pro mě to není mainstream, je to spíše jako poslední prd, poslední zoufalý prd mrtvoly. Na tom, co přijde nyní, na tom záleží.“
Thom Yorke o politice serveru Spotify

Den před francouzskou premiérou životopisného filmu „Diana“ se reklamní plakát k němu objevil nedaleko místa, kde britská princezna zemřela (III.). A aby toho nebylo málo, Rihanna ji tentýž den nazvala „gangsterkou módy“ – a myslela to jako pochvalu. Státní volební komise vylosovala čísla, s nimiž strany půjdou do předčasných voleb – Miroslav Kalousek měl radost ze čtyřky pro TOP09 (připomnělo mu to Beatles), Adolf Hitler zase s osmnáctky pro DSSS. A zase po týdnu tip na sbírku na HitHitu: tentokrát na dokumentární film Miroslava Janka o Olze Havlové. A vybírá se i v USA, režisér Stuart Gordon („Re-Animátor“) by rád 375 000 dolarů na film o Edgaru Allanu Poeovi. David Bowie se svěřil, kterých že sto knih je jeho nejoblíbenějších. V Brně se potřetí pokoušejí najít firmu, která by zajišťovala službu SMS jízdenek na veřejnou dopravu, jakou již jiná civilizovaná města v republice mají. Zdeněk Svěrák se hněval na Janu Bobošíkovou. Polští instrumentální postmetalisté Tides from Nebula vydali nové album. Zombi oznámili, že na americkém turné doprovodí legendární Goblin. Zemřela Marcella Hazanová, která proměnila pohled na to, jak Američané vaří italská jídla. Nejen Rock&Pop, ale už i Full&Moon má lákavou upoutávku: 250 recenzí a 370 reportů. Slušná sbírka rockových velikánů (YouTube)!

Členové kongregace Westboro Baptist rádi sabotují pohřby hříšníků, a tak se jakási punková kapela rozhodla natočit na trávníku před jejich kostelem svou masturbující baskytaristku. Karel Schwarzenberg chodil v Praze po hospodách. Soud uznal ve sporu s matkou a dětmi Michaela Jacksona promotéry AEG nezodpovědnými... za smrt muzikanta, k níž došlo během příprav na velké turné, a za níž byl odsouzen zpěvákův lékař. Ten půjde za pár týdnů z vězení. Sinéad O‘Connorová vyjádřila mateřskou starost o Miley Cyrusovou: „Buď tak dobrá a dej padáka každému zmrdovi, který nebyl znepokojený [klipem k „Wrecking Ball“], protože mu na tobě nezáleží.“ Cyrusová si následně vystřelila z psychických problémů O‘Connorové, která na oplátku mateřsky oznámila, že se její právníci spojí s jejími a o den později prohlásila spor za ukončený. Fotograf spontánního hédonismu Terry Richardson mezitím zpěvačku fotil (IV.). Zdá se, že nakonec opravdu vyjde Morrisseyho opakovaně odkládaná biografie.