Samply minulého týdne: Bordwell, LFŠ a samozřejmě Suaréz

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 23. do 29. června 2014.

Pořadatelé Letní filmové školy oznámili příjezd režiséra Petera Greenawaye a benátský filmový festival jméno prezidenta poroty, jímž se stal hudební skladatel Alexandre Desplat. Šéfem opery plzeňského Divadla J. K. Tyla se stal šestadvacetiletý Tomáš Pilař. Na Nové Guineji byl zmerčen nový živočišný druh (I.). Morgue Son začali s nahráváním nové desky. Média přinesla zprávu o seniorce, která na zmírnění zdravotních obtíží užívala konopí, a na níž ošetřující lékařka poslala policii.

CITÁT TÝDNE
„Tvorba Angela Badalamentiho byla jedním ze základních impulsů pro vznik Planet. Původně jsme chtěli znít jako barová kapela.“
Orel v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Každý, ty, kteří se rádi vymezují vůči fotbalu, nevyjímaje, se vyjádřili ke kousavému incidentu uruguayského fotbalisty Luise Suaréze, jehož tým následně vypadl z mistrovství světa. Tomáš Magnusek, proslulý sérií rasistických filmů „Bastardi“, bude natáčet stejnojmenný seriál, role v němž přijali i Libuše Šafránková a Jan Tříska. V Praze přednášel David Bordwell (II.), nejvlivnější filmový teoretik a historik posledních dekád. Uběhlo dvaatřicet let od premiéry filmu „Blade Runner“ a třicet let od vydání Princova „Purple Rain“. Vyšlo najevo, že v novém ročníku první fotbalové ligy by se až na výjimky neměly hrát pondělní televizní zápasy. Majitelé chytrých telefonů se mohli oddat švihlé chůzi (YouTube).

Paul McCartney oznámil, že se cítí skvěle, a Bruce Dickinson, že punk stál za prd. Rukopis skladby „Like a Rolling Stone“ se prodal za rekordní částku dvou milionů dolarů. Webové stránky časopisu Respekt přinesly článek o berlínském klubu Berghain. Z rubriky „Zprávy, bez kterých nelze žít“: v pražské ZOO byl za účasti Romana Šebrleho a Miss desetiletí Gabriely Kratochvílové znovu zpřístupněn pavilon velkých želv. Herce Shiu LaBeoufa zadržel policie za to, že rušil publikum představení „Cabaret“. Ve stanici Národní třída začaly po dvou letech zastavovat vlaky metra (III.). Samply se míří kulturně vyžít do Karlových Varů, dají si tedy přestávku; blíží se též bouřka (YouTube).