Samply minulého týdne: Bob Geldof, Julia Holter a kuna

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 9. a 15. zářím 2013.

Zatímco před 14 dny vedl českou prodejní hitparádu Jaromír Nohavica a druzí byli Kryštof, nyní vedou hitparádu Kryštof a druhý je Jaromír Nohavica. Třetí je Jaromír Nohavica. V Praze byl odhalen pomník Krištofa Kintery uctívající památku Jana Bouchala a dalších cyklistů, kteří zemřeli v pražských ulicích, financován byl z veřejné sbírky (I.). Nový singl Arcade Fire „Reflektor“ se dočkal hned dvou klipů. První režíroval stálý spolupracovník kapely Vincent Morisset, druhý pak Anton Corbijn. Začal fungovat server Vivala.cz, česká obdoby služby Bandcamp. Podle stránek samotných byla mezi prvními prodanými alby „Humanophobia“ od Poppy Seed Grinder.

CITÁT TÝDNE
„Jen skutečně motivovaný kinofil chce vidět (výtečně zpracovaný) příběh citlivého chlapce z romské osady, slabomyslného skinheada či dívky z polepšovny.“
Juraj Kušnierik o vzestupu současného slovenského filmu, příloha Lidových novin Orientace

Nejstaršího českého poštovního holuba zakousla kuna. „Za to vyhlásím kunám válku,“ uvedl holubův chovatel Miloš Nevrkla. Náš oblíbený server i-press přinesl zprávu, že se klavírista Emil Viklický pokouší v Evropském parlamentu prosadit návrh, který by mimo jiné zrušil notu H. Svůj k svému – Vítek si plácl s Tomiem. Kapela Škwor vydá desku „Sliby & lži“ a až za rok zase zahraje na Benátské noci, určitě bude mít nějaký sofistikovaný proslov o politice. Časopis Pařát oznámil, že v říjnu vydá jako přílohu nové album brněnských Asgard – „koncepční alegorické dílo o kněžně Eleonoře Amálii von Schwarzenberg“. Údajně jinotajná deska má obsahovat též skladby „Pitva“ a „Tělo v rakev“ (sic).

Svaz novinářů Ruska poprvé udělil cenu pojmenovanou po zavražděné opoziční žurnalistce Anně Politkovské. Laureátkou se stala reportérka liberálního listu Kommersant Olga Allenovová, píšící podobně jako Politkovská o problémech severního Kavkazu. Pořady ČT art sleduje v průměru méně než deset tisíc lidí. Pražská ZOO smutní z toho, že hroši mají v bazénu kalnou vodu a nejsou vidět. Anathema a Alcest vyjeli na americké turné. Julia Holter si ve svém novém klipu „This Is a True Heart“ zahrála na špionku (II., YouTube ).

Režisér Julius Ševčík, autor opomíjeného klenotu „Normal“, bude režírovat Tima Rotha a Gemmu Arterton ve filmu „The Keys to the Street“ podle dávného námětu Christophera Nolana. To Joe Dante začne s natáčením životopisného filmu o legendárním producentovi béčkových filmů Rogeru Cormanovi. Sigur Rós se mají objevit v právě natáčené řadě „Hry o trůny“. Bob Geldof se příští rok nechá za sto tisíc dolarů vystřelit do vesmíru. Předpokládá se, že jízdenka je zpáteční. Metallica zveřejnila trailer ke svému dobrodružně koncertnímu 3D filmu, který režíroval maďarský režisér Nimród Antal. Policie začala vyšetřovat podezřelé sázky ve fotbale a předseda FAČR Miroslav Pelta odmítnul pozvání do pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že bude již na cestě na Tahiti. Na Mercury Prize byli nominováni David Bowie i Savages. Yoko Ono má před vydáním nové desky, slyšte skladbu o New Yorku – městě nudlí (Soundcloud).

Nahota zůstává nejspolehlivější metodou, jak si zjednat pozornost. V Berkeley při požáru tragicky zemřel Andrew Goodwin, mediální teoretik a pedagog, autor vlivné knihy „Dancing in the Distraction Factory“. Nový film Larse von Triera „Nymphomaniac“ bude rozdělen do dvou částí, mimo jiné proto, že je aktuálně pět hodin dlouhý. NASA potvrdila, že sonda Voyager (III.) opustila sluneční soustavu. „Přijměte naši upřímnou lítost k tomu, koho z našich peněz daňových poplatníků zaměstnáváte. Naše mistrovství světa se konalo v německém Duisburgu,“ odpověděli rychlostní kanoisté Radoň a Dvořák premiéru Jiřímu Rusnokovi, který jim poblahopřál k medailovému úspěchu z mistrovství světa v jihokorejském Čchungdžu. Ve Fulneku opět funguje kemp (IV.), zato bowling má zavřeno. Časopis Cinepur bojuje o přežití, respektive vydání dalších čísel. Pražské Smetanovo nábřeží bylo uzavřeno pro dopravu a ožilo. Podívejte se, jak by to vypadalo, kdyby se seriál „Perníkový táta“ odehrával jinde než v USA.