Samply minulého týdne: Beirut, De Profundis a Zweig

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi dvacátým a dvacátým šestým únorem 2012.

Kapela Russkaja hrající něco, co je popisováno jako turbo polka rock, podepsala smlouvu s Napalm Records. Potěšte se skladbou „Psycho Traktor“, která slavila úspěch i na festivalu Wacken. V Rusku se vůbec dějí věci. Tamní policie pátrá po členkách feministické punkové kapely Pussy Riot (I.), která se nedávno vystoupením v moskevském Chrámu Krista spasitele obrátila co do formy poměrně netradiční modlitbou na matku bohorodičku, aby je zbavila Putina. V módě údajně končí éra metrosexuálů, tudíž se hledají nové vzory. Co třeba takový Phil McSorley z Cobalt, který v interview prohlásil, že muž má lovit bizony a živit kmen? Anebo stále svěží, atraktivní, zajímaví, podnětní a nestárnoucí Mötley Crüe, lopotící se zrovna s novým singlem? Izraelská národní knihovna zveřejnila dopis (II.), který zanechal Stefan Zweig předtím, než v Brazílii v roce 1942 spáchal spolu se ženou sebevraždu. Jestli chcete něčím nenáročným potěšit své blízké, kupte třeba tabulatury Dimmu Borgir. U skladby „This Wretched Plague“ z chystaného alba můžete přemýšlet, jestli jsou De Profundis zajímaví nebo ne. Freddy Lim z Chthonic se postaral o doprovodný vokál v nové skladbě taiwanského rappera jménem Dog G (YouTube).

Toto video, zdá se, budí pozornost, fanoušci na YouTube k němu mimo jiné napsali, že „連神明都搬出來了,真是可喜可賀!“ a že „反基督是老黑金 現在的黑金大多是崇尚人性的黑暗面 還有慾望“. J. K. Rowlingová podepsala smlouvu na knihu pro dospělé. „Vagabond“ od Beirut se pyšní klipem. Ceny Magnesia Litera oznámily nominace. Polská režisérka Agnieszka Hollandová natočí „Hořící keř“, trojdílný snímek o Janu Palachovi. Je Týden neklidu a Popmuseum v Praze celkem příhodně otevřelo výstavu o českém punku. V březnu vyjde Madonnino „MDNA" (III.) a snad konečně i sluníčko.