Samply minulého týdne: Baťa, Benátky a focení na koncertech

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 26. srpnem a 1. zářím.

Uplynulo deset let od vydání debutu Portal „Seepia“. Angličané Bossk se upsali labelu Deathwish. Začala filmová přehlídka v Benátkách, úvodní snímek „Gravitace“ slibuje velké věci. Eminem vypustil vějičku jménem „Berzerk“. Na iDnes řešili přerod Hannah Montany v couru, jak k tomu došlo na předávání cen MTV. Jak avizovali před pár týdny na Brutal Assaultu, rozpadli se Clawfinger. Baťa se chystá otevřít první kavárnu. Hradec Králové si v chystaném filmu zahrál Sarajevo. V TV Nova skončil další ředitel zpravodajství, Lucka a Rey zůstávají. Peter Dinklage neboli Tyrion Lannister ze „Hry o trůny“ tančil v kanadském gay baru s duhovou obručí kolem pasu (I.).

CITÁT TÝDNE
„Daleko spíš by však nalákala ty voliče, kteří se obávají levice, které tu de facto vládne Miloš Zeman vtahující do hry i komunisty. Ti raději rezignují na environmentální témata a šli by – opět se zkroucenýma rukama - podpořit pravicovou TOP 09.“
Ivana Svobodová (Respekt online) o nové straně LES

Gnaw, zničující kapela Alana Dubina z Khanate, vydá v říjnu nové album. První skladba je online. Trenér Pavel Vrba předvedl kotoul vzad a lachtana. Kanadská vláda v tichosti zvýšila poplatek, který musí tamní promotéři platit za každého účinkujícího jedince, ze 150 dolarů na 425, petice už se plní podpisy, mimo jiné od kapel The Sword či Lamb of God nebo recenzujícího nerda Anthonyho Fantana. Nová deska Paula McCartneyho se bude jmenovat „New“. TV Barrandov skočila na vlnu kanadského seriálu „Un gars, une fille“ a do jeho české verze obsadila Marka Vašuta a Kateřinu Brožovou. A když už jsme u politiků – herců (nebo naopak), mezi babišovce se přidal Pavel Telička.

To do Václava Klause se vlily potůčky Pavel Bém, Jiří Janeček, Vlastimil Tlustý a ševelící Jana Bobošíková, veletok ale nakonec ve středu vyschnul. Proběhl Fresh Film Fest. SunnO))) schválili zvuk chystané reedice jedné z jejich nejsilnějších desek „Black One“. Na vinylu vyjdou znovu i Daughters. Neonacisté a jiná svoloč se začala učit významu slova trolling (II.). Mezi laureáty letošních Gramophone Awards se objevil i Jiří Bělohlávek coby vedoucí orchestru BBC. Soudruzi v Pekingu podruhé za dva roky ukončili tamní festival nezávislého filmu. To v Kanadě uvedli nový film Jiřího Menzela. Ben Wheatley, držitel karlovarské Velké ceny poroty za „Pole v Anglii“, zvolil za svůj další film adaptaci románu J. G. Ballarda. Scénář píše opět Wheatleyho drahá Amy Jumpová. Kim Čong-un nechal podle dostupných zpráv popravit svou milenku. Herec Alexander Skarsgård řídil kotel stockholmského fotbalového klubu Hammarby IF (YouTube).

Myslíte si, že black metal nemůže být za žádnou cenu pro vás? Poslouchejte ochutnávku z nové desky Oranssi Pazuzu, na které se black objímá s psychedelií a space rockem. Českou prodejní hitparádu vedli tento i minulý týden Nohavica a Kryštof. Režisér Peter Strickland potvrdil, že si pro hudbu ke svým filmům vybírá netradiční jména. Po Nurse with Wound či Broadcast bude na svém novém filmu „The Duke of Burgundy“ spolupracovat s kapelou Cat’s Eyes, za níž stojí Faris Badwan z The Horrors. Beak>, kapela Geoffa z Portishead, oznámila lineup belgického festivalu Sonic City, jehož je letos kurátorem. Murray Gershenz, protagonista dokumentu „Music Man Murray“, který se proslavil svou sbírkou půl milionu vinylových desek, zemřel ve věku 91 let (III.). Na HitHit můžete přispět na s úspěchem probíhající projekt „Piána na ulici“. Zemřel vlivný novinář Sir David Frost, bylo mu čtyřiasedmdesát. Tim Hecker zveřejnil první skladbu z očekávané desky „Virgins“ (SoundCloud).

Stephen O‘Malley nabídl ke stažení všechny výtisky svého blackmetalového fanzinu Descent. Redaktor těchto stránek Ondřej Komárek si ke své radosti mohl číst online report o postupu Liberce do základní skupiny Evropské ligy a poté se těšit na zápasy se Sevillou, Estorilem a Freiburgem. Server i-press zvedl čtenářům na tu kratší, tu delší dobu adrenalin zprávou, že divadlo Broadway chystá muzikál na motivy života a díla Filipa Topola. Začal fungovat web Vlčí bouda, věnovaný sci-fi, fantasy a hororu. Před vydáním prý mají dosud neznámé knihy J. D. Salingera, proslulého románem „Kdo chytá v žitě“ i tajnůstkářským životem. České dráhy skončí s provozováním spojů D1 Express. Zemřel irský básník Seamus Heaney. Festival Unsound rozhodl o zákazu fotografování a natáčení v jeho průběhu a nikoho to nenaštvalo. Zatímco Kanye West za tři miliony dolarů hrál v Kazachstánu na svatbě vnuka tamního diktátora, nikdo ho neposlouchal a raději se s ním fotili (IV.). Borat by to nevymyslel lépe. V Benátkách byl uveden nový film Hajao Mijazakiho a nepřítomný režisér vzkázal, že je jeho posledním. Michaelu Jacksonovi by bylo pětapadesát. Ozzy Osbourne si chtěl udělat sendvič se slaninou a zapálil u toho dům.