Samply minulého týdne: Astronautalis, Master's Hammer a Grohl

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo v týdnu od 12. do 18. května 2014.

FAČR měla další znamenité nápady, jak vyhnat diváky z ochozů stadionů. V Praze hráli White Lung a před nimi Saade. Deathwish si upsali americké trio Coliseum. Bulvární rubrika Revue iDnes přinesla zprávu o poslechových pořadech Jana Rejžka. David Lynch měl vzkaz pro své přátele na Twitteru (I.). Zdeněk Troška odjel do Turecka natáčet nový film. Hradečtí Food Not Bombs a Petr Čech se přidali na Twitter a zdálo se, že totéž učinil Morrissey, který to následně dementoval. Fanoušci „Twin Peaks“ se zaradovali, protože bylo oznámeno vydání DVD s kompletním seriálem a devadesáti minutami navrch.

CITÁT TÝDNE
„Atmosféra připomínala zápas okresního formátu, nikoliv vrcholné představení českého fotbalu. Jediné, co od úvodního hvizdu zaznělo, bylo ze sparťanského kotle už klasické ‚Limberský, ty jsi hovado.‛“
Jonáš Bartoš (deník Sport) o finále Poháru České pošty, který po pokutových kopech vyhrála Sparta nad Plzní

„Spíš než o době, v níž žijeme, vypovídá o limitech urbanismu a o situaci filmových festivalů,“ napsala kritička Hospodářských novin Jindřiška Bláhová v recenzi dokumentu a vítěze loňského benátského festivalu „Sacro GRA“. Tony Iommi naznačil, že chystaný koncert Black Sabbath v Hyde Parku by mohl být i jejich poslední. Takashi Miike obsadil do svého chystaného vampýrského yakuza snímku indonéskou hvězdu Yayna Ruhiana. Zemřel H. R. Giger (II.), osobitý švýcarský umělec, který našel uznání mezi hudebníky od krajanů Triptykon přes Korn po Blondie. Prázdná místa v Hudebním divadle Karlín během udělování cen Anděl odrážela též nezájem diváků u televizí – ceny si pak vedle tradičních jmen odnesli i Bratři Orffové. Na Lokal Rekorc vyšel vinyl dua The Last Kind Words, kde hrají Geoff Farina a Kenneth Rainey z Glorytellers. Během českého turné byl unesen Astronautalis (YouTube).

V Brně proběhl městský festival Borometa s fantastickým lineupem. Hypnos brázdili spolu s Amon Amarth Evropu. Čtenáři časopisu Mojo volili nejdivnější desky historie. Tim Lambesis, zpěvák kapely As I Lay Dying, byl odsouzen na šest let vězení za plánování vraždy své ženy. Vyšlo druhé číslo Hlasatele o 228 stranách a se splitem kapel Zeměžluč a Gride v příloze (III.). Paul McCartney odložil pro nemoc koncert v Tokiu. Rádio Wave nabídlo radu „Chcete platit zvlášť, ale řeknete to, až když je účet na stole“ a dalších patnáct záminek, jak naštvat číšníka. „Chtěl bych mít laserové ukazovátko, ukryté ve vycházkové holi,“ zpíval František Štorm v Necrocockově upoutávce na nové album Master's Hammer, které v neděli vyšlo (YouTube, IV.).

Full of Hell vyrazili na evropské turné o dvaatřiceti zastávkách, Českou republiku minou. Dave Grohl se nerad nudí, a tak na podzim pustí do světa nejen nové album Foo Fighters, ale i osmidílný dokument pro HBO, v němž budeme kapelu následovat do osmi měst a osmi různých nahrávacích studií. Cenu Jiřího Ortena pro spisovatele do 30 let získal básník Ondřej Hanus. K bezplatnému stažení se nabízely povídky Jaroslava Haška. Vyšlo najevo, že se režisér Michel Hazanavicius a komik Zach Galifianakis potkají při natáčení snímku „Will“. Mayhem šířili další nové zlo. Fanoušci Arsenalu slavili první trofej po devíti letech a fanoušci Christophera Nolana se těšili z upoutávky na jeho nový snímek „Interstellar“ (YouTube).