Samply minulého týdne: Archgoat, Láďa Hruška a VUT

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 3. do 9. listopadu 2014.

Filip Renč se omluvil Janu Němcovi za slova o hloupém zapšklém staříkovi, kterými ho častoval. Ohledně „Sanitky 2“ žádná slova lítosti nezazněla. Do kin vstoupil snímek Christophera Nolana „Interstellar“, načež Mirka Spáčilová napsala, že „jestli výpočty hrdinů na tabuli sedí, posoudí beztak jen génius Stephen Hawking či jeho následníci z ‚Teorie velkého třesku‛, obyčejný smrtelník z rovnic hledajících vhodnou hostitelskou planetu pro vyhladovělé lidstvo vyčte asi tolik jako drůbež,“ aniž si uvědomila, že přesně to samé platí o jejích recenzích. Pokud vás oslovuje burtonovská estetika, bude pro vás kraťas „The Harrowing“ to pravé ořechové. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček obhajoval slovník svého zaměstnavatele – prý je důležité, že Zeman otevřel téma užívání vulgárních výrazů v politice. „Rozpoutávat diskusi o slovníku v politice tímto způsobem je podobné jako zakládat požáry s cílem rozpoutat diskusi na téma žhářství ve společnosti,“ reagoval mediální analytik Pavel Herot. Souběžně se rozjela i lidová tvořivost, jejíž některé kousky by neměly zapadnout (I.). Beyoncé se ocitla na prvním místě žebříčku nejlépe placených zpěvaček vydaném časopisem Forbes, zatímco bubeník Phil Rudd z AC/DC se ocitl ve vazbě. Čelil nyní už staženému obvinění z přípravy vraždy. „Nuns, Cunts & Darkness“, tak zní název nově vypuštěné skladby finských Archgoat. Necelé čtyři minuty tohoto opusu naznačují, že odklonu od současného stylu se bát nemusíme. A mimochodem, Archgoat v lednu spolu s Inquisition a Ondskapt zavítají do Prahy. Pokud jste spíš na decentnější popík, možná oceníte remix „Habits“ od Tove Lo (YouTube).

Nejvyšší kontrolní úřad poukázal na nesrovnalosti v účetnictví ministerstva kultury z let 2011 a 2013, kdy resort vedl Jiří Besser a Alena Hanáková. Z ministerstva se taky ztratil obraz Jana Zrzavého „Karlachovy sady“ (II.). Jestli visí u Bessrů na chalupě, NKÚ neuvedl. Pořadatelé Českého slavíka uveřejnili průběžné výsledky. Desítka nejoblíbenějších kapel prozatím vypadá takto: Argema, Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Lucie, Mandrage, Olympic a Ortel. Tereza Hodanová alias Teri Blitzen získala titul blogerka roku 2014. Jedno z jejích videí nazvané „Co nechápu na (většině) klucích mojí generace aka. šampóncích“ si můžete prohlédnout tady. Ihsahn nebloguje, ale zato už začíná pracovat na novém albu. Vysoké učení technické v Brně přišlo se super cool náborovým videem (YouTube).

Že ve skutečnosti až tak super a cool není, si můžete domyslet anebo vyčíst zde. Bono se omluvil za to, že U2 spolu s firmou Apple nedávno nacpali nové album kapely do knihovny všem uživatelům iTunes. Nejprodávanější knihou roku 2014 se pravděpodobně stane kuchařka Ládi Hrušky (III.). Jistě bude dobře krátit čas v čekárnách na onkologiích. V Petrohradu odstranili pomník věnovaný Stevu Jobsovi, protože jeho nástupce Tim Cook veřejně prozradil, že je gay. Mel B sice výhradně lesbicky orientovaná není, přiznala ale, že s ženami v sexu v minulosti experimentovala. O pomníky se bát nemusí, protože žádné nemá.