Samply minulého týdne: Arcade Fire, Jarboe a vláda

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo mezi 8. a 14. červencem 2013.

Do Prahy přijedou koncertovat Russian Circles a Chelsea Wolfe, společně. V prosinci budou v Praze hrát rovněž Jarboe a Erik Wunder (Cobalt, Man‘s Gin) – taky společně. Miloš Zeman sestavil novou vládu. Na post ministra financí v ní byl jmenován muž, který díky této nabídce konečně zaplatil milionové dluhy ze své ztrátové a vůbec neúspěšné prezidentské volební kampaně a následně se o tom odmítl bavit. A zatímco ministr vnitra proti sobě postavil Romy a „normální lidi“, čerstvý ministr kultury (na fotce vpravo, I.) navrhl hledat finance pro jeho rezort mezi výdaji na sociální dávky. Ostrý provoz spustil web The Dissolve alias „Pitchfork o filmech“. Tuzemský divácký hit „Ženy v pokušení“ se dočká anglického remaku. To Terence Davies bude režírovat jinou očekávatelnou řachandu o Emily Dickinsonové a Sam Mendes po „Skyfall“ i bondovku s číslem 24. Maďarský démon Béla Tarr mezitím zasedne v porotě filmového festivalu ve Vratislavi. Že americké remaky asijských filmů nemusí končit blamáží, se na podzim pokusí dokázat Spike Lee, který si vzal do rukou samotného „Oldboye“ od Park Chan-Wooka. Trailer naznačuje značnou blízkost předloze, což lze brát jako dobrou zprávu.

CITÁT TÝDNE
„Mistr šel davům na ruku dokonalým způsobem – místo aby připravil setlist pro podmínky (alespoň naoko) rockového festivalu, a částečně tak svůj pobyt na přehlídce zdůvodnil, předložil publiku průřez tím nejhorším normalizačním popem. V jeho vystoupení nechyběl ani sestup na pomyslné dno československé (a německé) pop music v podobě Včelky Máji.“
Jiří Spičák pro ČRo Wave o mánii způsobené koncertem Karla Gotta na festivalu Rock for People

Server Romea uveřejnil „Otevřený dopis neextremistickým protiromským demonstrantům v ČR“ a pokusil se tak otevřít věcnou debatu k problému, o němž málokdo dokáže debatovat se střízlivou myslí. Martin Hůla neboli Bonus a Ondřej Vlk písní a klipem „Sám černou nocí“ pojmenovali krátkozrakost i děsivost současných protiromských protestů. Jedenáctá deska Korn vyjde v září, bude se jmenovat „The Paradigm Shift“ a do kapely se na ní vrátí kytarista Head. Label 4AD vydá poprvé na vinylu koncertní nahrávky Birthday Party, postpunkové kapely, ve které začínal Nick Cave. Festival Roadburn oznámil, že jednou z hvězd ročníku v roce 2014 budou Loop (II.). Lou Reed recenzoval nové album Kanye Westa. Olga Lounová se vyznala, že se začala bát žraloků poté, co kousli Dana Landu. Arcade Fire oznámili, že jim 29. října vyjde nová deska. Randy Blythe, zpěvák Lamb of God zproštěný obvinění ze zabití českého fanouška, o své zkušenosti napíše knihu. Výtvarník Roger Dean, mimo jiné autor početných obalů k deskám kapely Yes, se po dlouhém rozmýšlení odhodlal k žalobě na Jamese Camerona, který prý obšlehnul pro „Avatar“ jeho nápady. Lustmord vydal nové album „The Word As Power“, hostují na něm mimo jiné Jarboe a Maynard z Tool a Puscifer. Skoční Skotové Franz Ferdinand brzy vydají novou desku, první po čtyřech letech, a nyní zveřejnili první klip z ní (YouTube).

Death Grips rok po hlučném rozkolu s vydavatelstvím Epic založili v součinnosti s jinými labely vlastní vydavatelství Thirdworlds, na němž jim příští rok vyjde nová deska. Na té bude i nové logo kapely (III.). V klubu NoD/Roxy byl uveden osmdesátkový klip k písničce „Kilovej bůh“ z velmi současné desky Vladimira518 „Idiot“. Škoda jen, že v retro stylizaci klipu jaksi přebývají i kontejnery na recyklovaný odpad. Rapper a herec Mos Def natočil protestní video, na němž se podobně jako hladovkáři z Guantánama nechává násilím vyživovat. Na vězeňskou stravu najela i Lauryn Hillová, která v Connecticutu nastoupila tříměsíční výkon trestu za daňové úniky. Daft Punk nastoupili na trh s kondomy „Get Lucky“, zatímco Dinosaur Jr pustili do světa vlastní řadu sluchátek. Hvězdná hodinka na závěr: David Fincher režíroval herečku Rooney Maru v reklamě pro Calvina Kleina, k níž hraje písnička od Yeah Yeah Yeahs (IV.).