Samply minulého týdne: Aluk Todolo, žokej Váňa a nechtěné dárky

Každý týden nás míjí nespočet velkých i malých, široce sledovaných i okrajových událostí, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Samply z nich odírají balast a snaží se nacházet zatím nepovšimnuté souvislosti. Případně vytvářet zcela nové.

Co nás zaujalo ve dnech od 14. do 20. prosince 2015.

V Los Angeles i českých multikinech proběhla premiéra sedmé epizody „Hvězdných válek“. Vyšlo najevo, že 30. března 2016 zahrají v Praze zadarmo Hexvessel a 17. března za peníze Baroness. „Deska je svěží, dobře zazpívaná a zdařilá,“ napsal mistr přesných pojmenování Jaroslav Špulák v recenzi druhé desky zpěvačky Sabiny. Mezi prvními filmy ohlášenými do sekce berlínského filmového festivalu Panorama se objevil i titul „Já, Olga Hepnarová“. Česká televize se pochlapila a oznámila, že nový speciální díl seriálu „Sherlock“ odvysílá jen den po jeho britské premiéře (I.). Clarence Clarity se umístil na prvním místě v seznamu nejlepších experimentálních nahrávek roku, kterak ho sestavil server Pop Matters. Trent Reznor poškádlil fanoušky informací, že se v roce 2016 vrátí Nine Inch Nails. Pražský dreampopový projekt Videos přišel se třetí skladbou a klipem.

TWEET TÝDNE

vydavatel Brava oznámil, že se časopis stáhne z českého trhu

Fanoušci Devendry Banharta, kteří čekají na nástupce jeho řadovky z roku 2013, se dozvěděli, že americký písničkář aktuálně pracuje na doprovodu k filmu „Joshy“. Faith No More sestříhali svůj nový klip ze záběrů z filmu „Dementia“. Joanna Newsom učila Larryho Kinga hrát na harfu (II.). Portál DAfilms bezplatně streamoval dokumenty Miroslava Janka. Jako moderátoři lednových Cen české filmové kritiky byli ohlášeni Vojta Kotek a Marie Doležalová. „Slizkých, sexistických, homofobních apod. pseudovtipů je ve filmu ‚Padesátka‛ tolik, že Petr Kolečko by měl psát už jen Kameňáky,“ tweetovala Iva Přivřelová po zhlédnutí Kotkova režijního debutu. Blížily se Vánoce a John Oliver, jehož pořad „Last Week Tonight“ se na dva měsíce odmlčí, poskytl několik rad, co s nechtěnými dárky (YouTube).

Label Profound Lore oznámil, že na jaře 2016 vydá nové EP Dälek, zatímco francouzské trio Aluk Todolo se rovnou podělilo o novou skladbu. V nádražce ve Všetatech byla pokřtěna publikace „Chcípni do rána na chlupatý zuby!“. Vyšel nový Cinepur (III.), zatímco čtrnáctideník současného umění Ateliér vydal své poslední číslo a po osmadvaceti letech z finančních důvodů skončil. Kandidát do Senátu za Agrofert, žokej Josef Váňa, se rozhodl v době volební kampaně vrátit na pardubické závodiště sponzorované jeho stranou. S vánočním časem přišlo varování všem rodičům, aby v létě nenechávaly své děti trpět bez internetového připojení. Svátky míru a ohňostrojů předznamenaly, že se Samply vrátí až v roce 2016.