Samply minulého týdne: Abortion, Schody z nebe a Nasum

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi čtrnáctým a dvacátým listopadem 2011.

Mastodon se fotili s Barneyem (I.), americkým fialovým zlem pro děti. Na dalším Obscene Extreme se mají objevit Nasum. V americkém Senátu a Sněmovně reprezentantů byla představena nová legislativa, tzv. Protect IP Act zavádějící blokování internetových stránek s podezřelým obsahem. Pokud by zákon byl schválen, může podle New York Times potencionálně způsobit zablokování jakékoli webu, na němž se octne video, které majitel stránky nevlastní. Abortion vyhodili bubeníka. Florence and the Machine's mají nové video ke skladbě „No Light, No Light“ (YouTube).

Lecjaká popová sranda by se u nich mohla učit, že vstřícná a nenáročná hudba nemusí být nutně debilní až běda. Třeba i Tereza Kerndlová, o jejímž albu „Schody z nebe“ Honza Vedral napsal na iDnes, že si „nezaslouží zas tak příkrý odsudek, protože není zprodukováno provinčně a načrtává cestu, kterou by se mohla vydat, aby se konečně zbavila stigmatu zpěvačky, která má hezčí fotky než repertoár“. Což by vzhledem k tendenci ošklivých hudebních publicistů utahovat si popu bylo celkem milé a shovívavé, kdyby ovšem nezakončil hodnocením 50%. Holt smůla, Teri, hodný nebo zlý recenzent, sračka je pořád sračka. Biohazard mají úžasný nový obal (II.). Doppelganger of Death, tak zní nové jméno na české scéně. Jsme zvědaví, co se z něj vyvine – když ještě zapřemýšlí nad logem, má slušně nakročeno. V březnu zavítají do Bratislavy God Is an Astronaut. Slayer začali makat na nové desce. Kiss taky. Podívejte se, jak Rammstein natáčeli „Mein Land“. Původně blackmetaloví Semargl chystají na příští rok „Satanic Pop Metal“ (III.). James Murphy, kytarista, který působil mimo jiné ve slavných kapelách Závěť, Smrt, Nekrolog a Rakovina, má vážné zdravotní potíže, opět jej ohrožuje nádor na mozku. Údajně je však léčitelný, pročež i vy můžete Murphymu finančně pomoci. Abychom ale zakončili něčím veselejším - 25. listopadu oslaví velkolepým koncertem v Ostravě dvacetileté výročí nezmaři Malignant Tumour.