Samply minulého týdne: 1000 věcí, Britney a propofol

Žádná oblast lidského konání už dnes není chudá na události, které by na konci týdne nestály alespoň za krátkou zmínku. Tím spíš ne hudba, alternativní i mainstreamová, která si ono pravidelné ohlédnutí zasluhuje, nehledě na to, jestli se hudebníci drží svého kopyta nebo se stávají součástí veřejného dění i jinak než skrze nástroje. Chceme si všímat obého.

Co nás zaujalo mezi sedmým a třináctým listopadem 2011.

Umoral nahrávají. Webzin Mortem zřídil svůj profil na sociální síti Google+. 25. listopadu vystoupí v pražské Incheba aréně Smashing Pumpkins. Conrad Murray, osobní lékař Michaela Jacksona, byl odsouzen za neúmyslné zabití. Jackson zemřel kvůli intoxikaci propofolem, hypnotikem, které Murray Jacksonovi podával. Pár dní poté aukční síň Julien's Auctions začala dražit zpěvákovy osobní věci. Její ředitel Darren Julien k tomu dodal, že chce zachovat historii oněch předmětů. Navrhujeme tedy, aby se, až Julien umře, zachovala historie i jeho věcí. A když jsme u aukcí – fotografie „Rýn II.“ od Andrease Gurského, na které je Rýn, se minulý týden prodala za 4,3 milionu dolarů, zatímco obraz „I Can See the Whole Room... and There's Nobody in It!“ (I.) Roye Lichtensteina vynesl 43,2 milionu dolarů. Zemřel Ivan Martin Jirous, poslední rozloučení s ním proběhne 19. listopadu v Kostelním Vydří na Českomoravské vrchovině. Ve Valašském Meziřičí se otvírá výstava Jak se rodí večerníčky. Agalloch na Bandcampu uveřejnili různé raritky a poklady. Navíc příští rok přijedou do Prahy. Ani Code nezaháleli a přišli s novou verzí „Pollen of Black Plume“ (YouTube).

Nahrávací divize vydavatelství EMI koupil za necelé dvě miliardy dolarů Universal Music, zatímco Sony schlamstlo hudební katalogy za více než dvě miliardy. Britney Spears vydává DVD z poměrně nesoudně nazvaného turné „The Femme Fatale Tour“. Ze Sepultury fouknul bubeník Jean Dolabella, vzápětí ho nahradil Eloy Casagrande. Vydávat teasery k videoklipům je manýra, která se k hudebním kapelám úplně nehodí, ale když jsou to Old Silver Key, přehlídneme to. Schválně, kdo z vás si pamatuje norské Mysticum? Proč? Protože slibují novou skladbu „Lucifer in the Skies with Demons“. Achjo Bitch a Atilla, Bič Boží ze skoro kultovní blogu 1000 věcí, co mě serou vydávají své spisky knižně (II.). Podle portálu iDnes server nohavica.cz uvedl, že Nohavica získal cenu italskou hudební cenu Premio Tenco. „Mein Land“ (III.), singl Rammstein, spatřil světlo světa. Vyšlo druhé číslo tištěného zinu Morbid Abominations. Zpěvák Janek Ledecký kritizoval hudební dramaturgii Radiožurnálu.